2 çocuğum var. Bir tanesi 3, diğeri 5 yaşında. Çocuklar doğduktan sonra özellikle onlara market vb..Yerlerden bir şeyler alırken kendimce bir koruma yöntemi geliştirdim. Yakın çevremden zamam zaman tepki de gördüm 🙂 Ama şimdi size az önce karşılaştığım bir şey göstereceğim.

Resimde bulunan ürünün adres, telefon, marka hatta barkod kısminı kapattım. Benim derdim markalarla değil. Sadece tespitimi paylaşmak istedim. Belki sizlerde de bazı farkındalıklara sebep olurum. Son 5 senedir her market alışverişimde ürünlerin arkasını daha bir dikkatli okuyorum

Malum hayatımıza E KOD diye bir SAÇMALIK soktular. Bizleri zehirleyen, çoluk çocuğun düşmanı ne varsa, bunları ürünlere çeşitli kodlarla yazıyorlar. Vatandaş ise bunların çoğuna dikkat etmeden alıyor bir güzel tüketiyor. Az önce büyük bir market zincirinden alışveriş yaptım.

3 yaşında ki Oğlum, baba bana lokum alır mısın dedi. Reyonda gösterdiği ürün

İlk bakışta ürün, hepimizin hayatımızın bir anında yediği masum bir kuş lokumu gibi görünüyor. Ancak ürünün resmini yakınlaştırırsanız, bazı E KODLARI görebilirsiniz. Şimdi bakalım bu kodların açılımı neymiş..

E129 …

 

E110

 

E102 …

 

Şimdi soru şu: Siz bu maddelerin bulunduğu, Avrupa’nın bir çok ülkesinde yasak olan bu maddeleri evladınıza yedirir misiniz? Vahim olan ise, neredeyse bir çok reyon ürününde bunlar ve fazlası mevcut. İşte bu sebeple alıp sepete atarken 1 değil 5 kere düşünün.

Alışverişi yarım saatte değil gerekirse 45 dakikada bitirin. Hepinizin elinde akıllı telefonlar var. Bu kodları görebileceğiniz uygulamalar mevcut GooglePlay veya IOS kullanıyorsanız Apple store’dan indirin ve kullanın.  Umarim bir nebze olsun dikkatinizi çekebilmişimdir.

Şafak Malatya ‘dan Alıntıdır.

Yorumlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.