Ana Sayfa Haberler 750 Metre Yükseklikte Paraşütün İpi Koparsa Yaşanılanlar

750 Metre Yükseklikte Paraşütün İpi Koparsa Yaşanılanlar

306
0

Alanya’da yamaç paraşütü ile atlayış yapan pilot Tulgay Özden ve 70 yaşındaki Danimarkalı turist, atladıktan bir süre sonra paraşütlerinin ipinin kopması nedeniyle denize acil iniş yaptılar.

Bu korku dolu anlar paraşütte bulunan aksiyon kamerasına saniye saniye yansıdı. Olay Alanya’nın Akçalı Tepesinde meydana geldi. Pilot Tulgay Özden ve beraberindeki Danimarkalı turist yamaç paraşütü ile atlayış gerçekleştirdiler.

Atladıktan bir süre sonra yaklaşık 750 metre yükseklikte paraşütü taşıyan ana halatlardan biri kopuyor. Deneyimli pilot Tulgay Özden hemen duruma müdahale ederek yedek paraşütü açıyor ve denize acil iniş yapıyor.

YEDEK PARAŞÜTÜ AÇTIK

Paraşütü taşıyan ana iplerin 9 tanesinin birden koptuğunu fark eden pilot Tulgay Özden hemen yedek paraşütü açarak olaya müdahale etti. Pilotun tecrübesi ve olaya hızlı müdahalesi sayesinde denize iniş yaparak hayatta kalmayı başardılar.

Olayın kameralara yansıdığı o anlar : 👇

TECRÜBESİ VE SOĞUK KANLILIĞIYLA HAYAT KURTARDI

Tecrübesi ve soğuk kanlılığıyla hem kendisinin hemde Danimarkalı turistin hayatını kurtaran pilot Tulgay Özden o anları şu şekilde anlattı:

“Yaklaşık 20 yıldır da yamaç paraşütü faaliyetiyle uğraşıyorum ve 10 bin 500’e yakın bir uçuş tecrübem var. İki gün önce saat 15.00 sıralarında bir uçuş gerçekleştirdik. Buradan kalktığımızda çok fazla irtifa kaybetmedik. Hava şartları da uçmaya elverişliydi. Bu uçuş sırasında deniz üstüne geldiğimiz sırada müşterilerimizin hoş zaman geçirmeleri için çeşitli küçük akrobasi hareketler yaptığımız oluyor. Bu akrobasi hareketleri yaparken henüz tespit edemediğimiz sebepten dolayı paraşütün sağ tarafındaki ana taşıcı iplerinin 9 adeti koptu. Deniz üstündeyken 750 metredeyken yaşanan bu kopma neticesinde aldığımız eğitim ve tecrübeler doğrultusunda hızlı bir şekilde karar vererek yedek paraşütümüzü açtık. Denize 250-300 metredeyken yedek paraşütümüzü açtık. Daha sonra denize acil inişimizi gerçekleştirdik. O yükseklikten aşağı güvenli bir şekilde indik. Yolcumuzda ve bizde herhangi bir sıkıntı olmadı” .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.