Ana Sayfa Sağlık Ağlamanın faydalı olabileceği 5 sağlık sorunu

Ağlamanın faydalı olabileceği 5 sağlık sorunu

1367
0

Ülkemizdeki kadınlar ayda yaklaşık 3.5 kez ağlarken, verilere göre erkekler ayda yaklaşık 1.9 kez gözyaşı dökmektedir. Ancak, toplum sıklıkla ağlamayı zayıflık belirtisi olarak görür. Fakat ağlamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, gözyaşlarınızı geri çekmeyin. Gerçekten de sağlığımız için düşündüğümüzden çok daha fazla yararı var.

Bu yazımızda sizlere ağlamanın faydalı olabileceği 5 sağlık sorunu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ağlamak bir zayıflık göstergesi değildir. Bunu bilerek yaşamak inanın sağlığınızı çok olumlu etkileyecektir. Birde erkekler ağlamaz diye bir şey yoktur.

1- Ağlamak stresten korur

2014 yılında yapılan bir çalışma ağlamanın insanların stresli zamanlarında rahatlamasına yardımcı olabileceğini saptandı. Ağlamanın sonuçları hemen ortaya çıkar ve vücudunuz bir kaç dakika içerisinde gevşemeye başlar.

Araştırmacılara göre, ağlama parasempatik sinir sistemini (PNS) aktive ediyor. Aktive edildiğinde, PNS’nin beyinde sakinleştirici bir etkisi vardır.

2- Ağlamak kan basıncını düzenler

Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, demans ve hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak iyi haber şu ki, birkaç araştırmaya göre, ağlamak sadece kan basıncını düşürmekle kalmıyor, kontrol altında tutuyor. Hatta yoğun bir ağlama seansı nabzı sabitleyebiliyor.

3- Ağlamak vücudumuzda biriken toksinlerin atılmasını sağlar

Ağlarken gözlerinizden akan gözyaşları, duman ve toz gibi döküntüleri gözlerden temizleyebilir. Ayrıca, ağladığımız zaman gözyaşlarımız vücutta stres nedeniyle biriken toksinleri atar. Toksinlerin bu şekilde uzaklaştırılması, vücuttaki kortizol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olarak daha hafif bir ruh hali sağlar. Bu nedenle, iyi bir ağlama seansından sonra ağırlığın ortadan kalktığını hissetmeniz hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

4- Ağlamak ruh halini düzenler

Davranışınızın neden agresif hale geldiğini merak ediyorsanız ve son zamanlarda endişeliyseniz ve sinirlenmeye devam ediyorsanız, bunun nedeninin kesin bir cevabının olmadığını bilmelisiniz. Çeşitli nedenlerden dolayı ruh hali değişimleri olabilir. Bu nedenlerden biri, vücutta manganez birikimidir  .

Ağladığımızda, bu fazla manganez gözyaşlarımızla birlikte vücuttan akar. Bu vücuttaki konsantrasyonunu azaltır ve sonuç olarak sakin ve odaklanmış hissetmenizi sağlar.

5- Ağlamak ağrıları azaltır

Fiziksel acı çekerken birkaç gözyaşı genellikle istemsiz bir şekilde gözlerinizden dökülür. Bu, vücudun ağrı hissini azaltma yöntemidir. Araştırmalar, kendi kendine yatıştırıcı olmanın yanı sıra duygusal gözyaşı dökmenin oksitosin ve endorfin salgıladığını doğrulamaktadır. Bu kimyasallar insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve ayrıca hem fiziksel hem de duygusal acıyı hafifletebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.