Ana Sayfa Haberler Azmin gerçek örneği olan 75 Yaşındaki Şevki Amca 4 Yıllık Üniversiteyi 3...

Azmin gerçek örneği olan 75 Yaşındaki Şevki Amca 4 Yıllık Üniversiteyi 3 Yılda Tamamladı:

70
0

Edirne’de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 75 yaşındaki Şevki Kılıç, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü 3 yılda bitirerek mezun oldu. Törene bastonu ile katılan Kılıç, “Hedefim yüksek lisans yapmak” dedi.

Edirne’de hurdacılık yaparak geçimini sağlayan Şevki Kılıç, 1983’te İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’ne kayıt yaptırmasına rağmen çeşitli nedenlerle öğrenimine devam edemedi. Daha sonra Karabük Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi’nde tarih ve Türk dili bölümlerini kazanan Kılıç, yine öğrenimini sürdüremedi. Kılıç, 3 yıl önce Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı.

‘Bastonlu bilge’ kepini attı

Başarılı bir üniversite hayatı geçiren Kılıç, 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda tamamlayarak diplomasını aldı. Törene elindeki bastonu ile çıkan ve arkadaşlarının ‘bastonlu bilge’ diye seslendiği Şevki Kılıç, şunları söyledi:

“İstanbul’da 1983 yılında ilk üniversiteyi kazandığımda çalıştığım için kayıt yaptırıp devam edememiştim. Daha sonra 2011 yılında Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandım ama İngilizce dersini veremediğim için okulu bitiremedim. 2015 yılında Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Dili Bölümü’ne yol uzaklığından devam edemedim. 2016 yılında tekrar sınava girerek Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bölümü’nü kazandım ve okumaya başladım. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bana verdiği İngilizce bursu sayesinde 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda bitirdim. Çok mutluyum. Zaten çok kitap okuyan birisiydim, hedefim yüksek lisans yapmak.”

“Babamla gurur duyuyorum”

Şevki Kılıç’ın lise mezunu olan kızı Deniz Kılıç ise “Babamı o sahnede görünce çok heyecanlandım. Başarısını herkes gibi ben de takdir ediyorum. Babam her zaman okuyan, araştıran bir insandı. Bu durumunu buralara getirdiği için kendisiyle gurur duyuyorum” dedi.

Kaynak: onedio

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.