Ana Sayfa Haberler Bilim Kurulu Üyesi Çelik Virüsün Yaz Aylarında Çıkan Belirtilerini Paylaştı

Bilim Kurulu Üyesi Çelik Virüsün Yaz Aylarında Çıkan Belirtilerini Paylaştı

2717
0

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. İlhami Çelik, Koronavirüsün yaz aylarında ortaya çıkan belirtileri hakkında bilgi verdi.

Çelik, virüsün yaz aylarında kendisini sıklıkla kusma, bulantı ve ishal şeklinde gösterdiğini belirtti. Bu belirtileri olanların dikkat etmesi gerektiğini ve yakın zamanda pozitif çıkan biriyle temasları olduysa hafife almadan mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtti.

Çelik, halk arasında dolanan virüsün hastalık yapma gücünün azaldığı şeklindeki haberlerin yanlış olduğunu virüsün halen eski gücünde olduğunu belirtti. Hastalığın son günlerde biraz daha hafif seyrediyor gibi görünmesinin nedeninin vücudumuzun yaz aylarında daha dirençli olmasından dolayı olduğunu dile getirdi.

Hastalığın Gücü Azalmış Değil

Aynı zamanda yaz aylarında daha nadir zatürre ve solunum sıkıntısı yaşandığı içinde bu şekilde bir yanılmaya düşüldüğünü dile getiriyor. Salgının halen birinci dalgasının etkilerinin devam ettiğini söylüyor.

Yoğun bakımda tedavi gören ve yaşamını yitiren hastaların ortalama yaşlarının 70 ve üzeri olduğunu ama görevli olduğu hastanede 50 yaşında bir kişininde virüsten dolayı hayatını kaybettiğini söylüyor.

Çelik, insanların kurallara mutlaka çok ciddi bir şekilde uymaları gerektiğini dile getiriyor. Sonbahar aylarına kadar vaka sayılarını minimum seviyeye indirmemiz gerektiğini aksi halde son bahar ve kış aylarında insanların daha çok kapalı alanlarda olmasından dolayı hasta sayılarında ciddi artışların olabileceğini dile getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.