Binlerce Esnafa Vergi Muafiyeti Getiren Düzenleme Kabul Edildi

TBMM genel kurulunda kabul edilen yeni vergi düzenlemesi ile binlerce esnafa vergi muafiyeti getiriliyor. Son günlerin en çok konuşulan konularından olan bu konu hakkında merak edilenleri anlatmaya çalışacağız.

Küçük Esnafa Vergi Muafiyeti Geliyor

Küçük esnaf ve sosyal medya üzerinden para kazanlar için yeni bir vergi düzenlemesi geliyor. TBMM genel kurulunda 247 oy ile kabul edilen bu düzenlemeye göre, yıllık geliri 240 bin liranın altında olan esnafa vergi muafiyeti geliyor.

Bu düzenlemeden 850 bin esnafın yararlanacak. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden para kazanlara stopaj getiriliyor. Buna göre sosyal medya üzerinden gelir elde edenler %15 stopaj ödeyecekler.

Sosyal Medyadan Para Kazananlar Stopaj Ödeyecek

Kabul edilen bu yasayla birlikte vergi usul kanununa bazı yeni terimlerde eklendi. Elektronik muhasebe fişi ve elektronik defter beratı yeni eklenen terimler. Bu yenilikler mükelleflere defter ve belgelerini elektronik ortamda sunma kolaylığı sağlıyor.

Aynı zamanda kabul edilen bu düzenlemeyle birlikte çiftçiye sağlana desteklerden kesilen vergilerde kaldırılıyor. Buna göre çiftçiye sağlanan mazot ve gübre desteklerinden kesilen vergiler kalkıyor. Aynı zamanda son beş yılda bu desteklerden kesilen vergilerde faizi ile geri iade edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu