Yararlı Bilgiler

Bitter Çikolata Faydaları ve Yemek İçin 10 Neden

Bitter çikolata, sağlıklı bir yaşam için en faydalı ürünlerden biridir. Kakao ağacının tohumlarından üretilmektedir ve dünyadaki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.

Yapılan araştırmalar sonucunda bitter çikolatanın kalp sağlığı için çok faydalı olduğu anlaşılmıştır.

Bu yazımızda bitter çikolatanın bilimle de desteklenen 7 faydasını anlatmaya çalışacağız.

Bitter Çikolata Çok Besleyicidir

1-Çok Besleyici Olması

Yüksek miktarda kakao içeren bitter çikolatalar oldukça besleyicidir. İçerisinde lif ve mineraller barındırmaktadır.

İçerisinde %70 – 85 kakao bulunan bitter çikolatanın içerisinde şunlar vardır:

 • Günlük demir ihtiyacının %67’si
 • 11 gram lif
 • %58 magnezyum
 • %89 bakır
 • %98 manganez
 • Bol miktarda fosfor, çinko, selenyum ve potasyum içerir

Bellittiğimiz oranlar 100 gram bir bitter çikolata içerisinde mevcuttur. 100 gram bitter çikolatayı bir günde tüketmek kilo bakımından sağlıklı değildir. Bu oranda bir bitter çikolata 600 kalori içermektedir.

Bitter çikolata yağ asidi bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde ağırlıklı olarak doymuş yağlar ve tekli doymamış yağlar vardır. Az miktarda çoklu doymamış yağ barındırmaktadır.

Bitter çikolata içerisinde kahve kadar olmasada bir miktar kafein barındırmaktadır. Fakat bu geceleri uykunuzu kaçıracak oranda değildir.

Eğer özetlemek gerekirse, kaliteli bir bitter çikolata içerisinde demir, magnezyum, lif, bakır ve diğer minerallerden vardır.

Bitter Çikolata Kan Akışını ve Kan Basıncını Dengeler

2-Kan Akışını ve Kan Basıncını Dengeler

Bitter çikolata içerisinde flavanoller vardır. Flavanoller kan basıncını dengelemek için damar duvarlarını uyarır ve nitrik oksit üretimini sağlar.

Nitrik oksit, arterlerin duvarlarına bir sinyal göndererek gevşemelerini sağlamaktadır. Bu sayede kan basıncı düşmektedir.

Bu konuda yapılan çalışmalarda kakao ve bitter çikolatanın kan basıncını düşürmede azda olsa etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Özetlemek gerekirse, kakao içerisinde bulunan biyoaktif bileşenler, damarlardaki kan akışını iyileştirirler ve bu sayede kan basıncını ufakta olsa düşürmeyi başarırlar.

Bitter Çikolata Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

3-Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Bitter çikolata içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde, LDL’nin oksidasyonuna karşı oldukça yüksek koruyuculuk sağlar. Bu da zamanla damarlarda kolesterol birikmesini engelleyecek ve kalp hastalıklarından koruyacaktır.

Yapılan uzun soluklu bir araştırmada kakoun 15 yıllık bir süreçte kalp hastalığından hayatını kaybetme olasılığını %50 oranında azalttığı görülmüştür.

Başka bir araştırmaya göre haftada iki veya daha fazla bitter çikolata yemenin damarlarda kireç birikme olasılığını %32 azalttığını ortaya koymuştur.

Bu çalışmalarla birlikte biyolojik sürecin nasıl işlediği bilindiğinden bitter çikolatanın kalp hastalıklarını önlediği öne sürülmektedir.

Yapılan çalışmalar sonucunda bol miktarda bitter çikolata tüketenlerin kalp hastalığına yakalanma riskinin az olduğu görülmektedir.

Kalp Krizinin Dikkat Edilmeyen 5 Gizli Belirtisini öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okumalısınız. >> https://vaybepost.com/kalp-krizi-belirtileri/

Bitter Çikolata Antioksidan Kaynağıdır

4-Antioksidan Kaynağıdır

Yapılan araştırmalar sonucunda çiğ işlenmemiş kakao çekirdeğinin en yüksek antioksidan barındıran gıdalar arasında olduğu anlaşılmıştır.

Bitter çikolata içerisinde bol miktarda antioksidan içermektedir.İçerisinde bol miktarda polifenoller, flavanoller ve kateşinler vardır.

Araştırmalar sonucunda kakao ve bitter çikolatanın içerisinde diğer antioksidan kaynağı olarak bilinen meyvelerden çok daha fazla antioksidan barındırdığı anlaşılmıştır.

Bitter Çikolata Kolesterolü Dengeler

5-Kolesterolü Dengeler

Düzenli bitter çikolata tüketmek kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşmekte bu faydalarından biridir.

 • Araştırmalar sonucunda bitter çikolatanın LDL kolesterolü düşürdüğü ve HDL kolesterolü arttırarak kandaki kolesterol düzeyini dengelediği görülmüştür.
 • Kanda LDL kolesterolün yüksek olması kalp sağlığı açısından tehlikelidir. Kalp krizi gibi ölümcül sonuç oluşabilecek sorunları tetiklemektedir.
 • Bitter çikolata LDL kolesterolü düşürmekte ve kan damarlarının hasar görmesini engelleyen güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
 • Bitter çikolata, diyabet hastalığı ve kalp hastalığını tetikleyen insülin direncine karşı da oldukça etkilidir.
 • Bitter çikolata, bir çok tehlikeli hastalığa karşı korumaktadır.

Bitter Çikolata Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

6-Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

Bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor. Bitter çikolatanın bir diğer faydasıda beynimiz için. Bitter çikolata beyin fonksiyonlarının iyileşmesini sağlıyor. Nasıl mı işte detaylar:

 • Gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda bir hafta boyunca düzenli olarak bitter çikolata tüketen kişilerin beyinlerine kan akışının hızlandığı görülmüştür.
 • Kakao zihinsel engelli kişilerde bilişsel işlevlerin gelişmesini sağlamaktadır.
 • Kakao içerisinde kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler barındırmaktadır. Bu da beyne kısa sürede nasıl etki ettiğinin kanıtı olabilir.
 • Bitter çikolata ve kakao beyne kan akışını hızlandırarak beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

Bitter Çikolata Cildi Güneşin Etkilerinden Korur

7-Cildi Güneşin Etkilerinden Korur

Bitter çikolatanın harika bir faydasından daha bahsetmek istiyoruz. Bitter çikolata cildi güneşten korumaktadır.

 • Bitter çikolata içerisinde barındırdığı biyoaktif maddeler sayesinde cildinizi güneşten korumaktadır.
 • Bitter çikolatanın içerisinde bulunan flavoneller cilde kan akışını iyileştirerek cildi güneşin etkilerinden korur.
 • Gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak bitter çikolata tüketmenin, vücutta güneşin etkilerinden koruyan maddelerin iki kat arttığını kanıtlamıştır.
 • Sıcak bir sahilde tatil planlarınız varsa mutlaka aylar öncesinden bitter çikolata tüketmeye başlamalısınız.

Bitter Çikolata Kan Şekerini Dengeler

8-Kan Şekerini Dengeler

Şeker hastalığına karşı çikolata yemek mantıklı gibi görünmüyor olabilir. Fakat araştırmalara göre her gün kakao oranı yüksek bitter çikolata tüketmenin kan şekerini düzenlemede etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Fakat aşırı derecede çikolata tüketmek sakıncalı olabilmektedir. Bu kakao oranı yüksek (en az %75 ve üzeri) bitter çikolatadan günlük 2 kare yemek yeterli olacaktır. Araştırmacılar bitter çikolatanın yararları konusunda hem fikir olsalarda, bu konuda detaylı araştırmalar halen devam etmektedir.

Bitter Çikolata Bağırsakları Düzenler ve Kilo Vermeye Yardım Eder

9-Bağırsakları Düzenler ve Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo vermede çikolata yemek, akla delilik gibi geliyor olabilir. İşte Bitter çikolata yiyerek zayıflamanın yolları.

 • Araştırmalara göre düzenli bitter çikolata tüketmek iştah azaltmaktadır. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Yemeklerden önce ve sonra bir miktar bitter çikolata tüketmek beyne tok olduğumuza dair bir mesaj gönderir.
 • Tabi ki aşırıya kaçmadan tüketmek gereklidir.
 • Aynı zamanda çikolata içerisinde bulunan bazı maddeler bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri beslemektedir. Bu da bağırsak sistemini desteklediğini göstermektedir.

Bitter Çikolata Kanseri Önlemede Yardımcı

10-Kanseri Önlemede Yardımcı

Bitter çikolatanın belirli bir kanser türüne karşı etkili olduğunda dair henüz net bir bilgi olmasada bu konuda araştırmalar devam ediyor. Fakat bitter çikolata içerisinde bol miktarda antioksidan olması bu araştırmaları güçlendiriyor.

Antioksidanlar hücrelere zarar vermek isteyen serbest radikallere karşı hücreleri korumaktadır. Vücutta çok fazla resbest radikal olması zamanla vücuda zarar veriyor. İlerleyen yaşlarda kalp hastalığı, Alzheimer gibi ciddi hastalıklara neden oluyor.

Yapılan bazı araştırmalar kesin olmamakla birlikte çikolata yiyenlerin yemeyenlere göre daha az kansere yakalandığını göstermektedir. Fakat yapılan birçok araştırma laboratuvar ortamında ve hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Bu araştırmalarda kanseri engelleyebilecek çikolata oranı bir insanın yiyebileceği çikolata oranından çok yüksektir.

Kaynak:healthline.com

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu