Yararlı Bilgiler

Bulaşık Makinenize Koymamanız Gereken Eşyalar

Bulaşık makinesi hayatımızı kolaylaştırıyor, sevdiklerimize daha çok zaman ayırmamızı sağladığı için çok büyük avantaj. Fakat doğru kullanılmadığında sağlığımızı tehdit ediyor. Günümüzde elde bulaşık yıkamak, biraz hayal gibi görünse de bazı mutfak eşyalarının bulaşık makinesinde yıkandığında gerek makineye gerekse sağlığımıza çok zarar verdiği görülmektedir. Haydi, birlikte göz atalım;

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Eşyalar

Bulaşık makinesinde maalesef her eşyamızı yıkayamıyoruz. Bu yasaklı eşyaları yıkadığımızda ya makinemiz zarar görüyor ya da eşyalarımız.

Ahşap ürünler Bulaşık Makinesinde Yıkanmamalı

Ahşap ürünler

Bulaşık makinenize asla ahşap ürünler, yani ahşap kesme tahtaları, tahta kaşıklar, ahşap saplı ürünler asla koymamalısınız. Nedeni ise ahşap ürünlerin emiciliği çok yüksektir. Bulaşık makinesinde kullanılan deterjan ve parlatıcıyı çok fazla emeceği için, daha sonra siz yemekte kullanırken deterjan yemeğe geçecek ve sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Bıçaklar Bulaşık Makinesinde Yıkanmamalı

Bıçaklar

Ünlü şefler bıçaklarını asla makineye koydurtmazlar. Nedeni ise çok basit, bulaşık makinesindeki yüksek sıcaklık ve buharın bıçaklara zarar vermesi, keskinliğini azaltmasıdır. Sizde evde asla bıçaklarınızı makineye koymayın. Elde yıkadığınızda ise ıslak bırakmayın, hemen pamuklu bir bez ile kuruladıktan sonra yerine kaldırabilirsiniz.

Teflon ve Yapışmaz Tavalar Bulaşık Makinesinde Yıkanmamalı

Teflon ve Yapışmaz Tavalar

Teflon ve yapışmaz tava satın aldığınızda satıcı tarafından bulaşık makinesine koymamanız gerektiği çoğu yerde söylenir. Ama çoğu insanın tavaları makinede yıkadığını biliyoruz. Ama çok yanlış yapıyorsunuz. Yüksek ısı, basınçlı su ve buharla kurutma işlemi teflon tavanın yapışmazlık özelliğini bozacaktır. Tonlarca para verip aldığınız ürünlerin zarar görmesini istemezsiniz değil mi?

Plastik, Bakır, Alüminyum, Demir Mutfak Eşyaları

Plastik, bakır, alüminyum ve demir mutfak eşyaları makinede yıkandığında zarar görür, renkleri değişmeye uğrar. Sağlığımızı da olumsuz etkiler.

Kristaller Bulaşık Makinesinde Yıkanmamalı

Kristaller

Çeyiz hazırlarken özenle seçip aldığınız kristal parçalarınızın ziyan olmasını istemiyorsanız, bulaşık makinesine koymayınız. Yüksek ısı ve buharla kurutma işlemi kristallerin çatlamasına ve çizilmesine neden olur. Elinizde yıkamanız ömürlerini uzatır. Işıldamalarını sağlar.

Termos Bardaklar Bulaşık Makinesinde Yıkanmamalı

Termos Bardaklar

Kahve düşkünü biri olarak, termos bardaklar çok büyük avantaj her yerde her zaman kahve içmek çok güzel ama temizliğine gelince yapmak istemeyenlerden olup makineye atıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Makine termos bardakların özelliğini bozuyor. Yani kısa bir süre sonra termos bardakların kahvenizi sıcak tutmadığını göreceksiniz. Size tavsiyem kahveniz bittiğinde bekletmeden suyla çalkalamak büyük kolaylık olacaktır.

Bu kadar mutfak eşyasını elimde yıkayıp ben makineye ne koyacağım mı diyorsunuz? İşte koymanız gereken mutfak eşyaları; Cam ürünler, porselen ürünler, paslanmaz çelik ürünler vb.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu