Sağlık

Bunyon Nedir? Bunyon Nasıl Tedavi Edilir?

Bunyon, başparmak çıkıntısı olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Bu rahatsızlığın asıl nedeni başparmağa çok fazla yük bindiren ayakkabılar tercih etmektir.

Özellikle gündelik hayatta çok uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giyen kadınlarda çok fazla görülmektedir. Genellikle 40 – 50 yaşlar arasında çok daha fazla görülmektedir.

Bu rahatsızlık başparmak etrafında şekil bozukluğu ve kızarıklık şeklinde kendisini gösterir. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler, kesinlikle yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmaları gerekmektedir.

Yüksek topuklu ayakkabılar giyildiğinde vücudun tüm ağırlığını parmaklara yükler. Bu da bir süre sonra bunyon (başparmak çıkıntısı) rahatsızlığına neden olur.

Bunyon nedenleri nelerdir
Bunyon Neden Olur?

Bunyonu Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle bu rahatsızlığı olan kişilerin yüksek topuklu ayakkabılardan ve terliklerden uzak durmaları gerekiyor.

Ayakkabı ve terlik tercihlerini düz taban yerine dolgu topuklu ürünlerden tercih etmeleri gerekiyor. Düz tabanlı ayakkabılarda ayağımız esneme hareketini yapamayacağı için ayak sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.

Mümkün olduğu kadar bağcıklı ve ya cırt cırtlı ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı ayağınızı sıktığında bağcıkları gevşeterek ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Bunyon İçin Uygun Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayakkabı almadan mutlaka alacağınız ayakkabıları denemelisiniz. Ayağınızı sıkan ayakkabıları almamalısınız.

Alacağınız ayakkabılar ayağınızın yapısına uygun ve ortopedik olmalıdır.

Ayakkabı almak için akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Bu saatlerde ayaklarınız şişmiş olacağından seçeceğiniz ayakkabılar daha rahat olacaktır.

İnsanların her iki ayağının büyüklüğü de birbirinden farklı olabilir. Bu durumda büyük ayağınıza göre ayakkabı seçmelisiniz.

Seçeceğiniz ayakkabıda başparmağınızın rahat ettiğine dikkat etmelisiniz.

Bunyon tedavisi için ayak egzersizleri
Bunyon Tedavisi İçin Ayak Egsersizi

Bunyon Tedavisi İçin Evde Uygulayabileceğiniz Basit Egsersizleri

  • Uygun bir sandalyeye oturun ve bir ayağınızı yere sıkı sıkı basın. Diğer ayağınızın topuğunun altına bir tenis topu koyun ve yuvarlayın. Bu işlemi her gün 5 – 10 dakika süreyle uygulayın.
  • Ayak parmaklarınızın içerisine el parmaklarınızı geçirin. Bu şekilde ayağınızı 10 dakika boyunca yukarı aşağıya ve sağa sola kıvırın. Bu işlemi ayağınızı değiştirerek tekrarlayın.
  • Bir lastik alın ve başparmaklarınıza geçirin. Ardından ayaklarınızı dışa doğru açarak parmaklarınızı ayırın. Bu işlemi 10 defa tekrarlayın.

Bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu