Sağlık

Ciddi Hastalıkların Habercisi Olan Ağrılar

Bizler sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için nasıl temiz ve düzenli bir eve ihtiyaç duyuyorsak, organlarımız da aynı şekilde sağlıklı bir vücuda ihtiyaç duyar. Organlarımızın sağlığı için vücudumuza iyi bakmalı, düzenli beslenmeli ve düzenli olarak spor yapmalıyız.

Hem ruhumuzun hemde bedenimizin dinlenmesi içinde düzenli ve yeteri kadar uyumaya dikkat etmeliyiz. Tabi sağlıklı bir yaşam için sadece bunlar yeterli olmuyor.

Gün içerisinde güncelik hayatın yarattığı stres ve yorgunluğu da düşünmemiz gerekiyor. Oluşan bu yorgunluğu ve stresi mümkün olduğu kadar vücudumuza yansıtmamalıyız. Aksi halde erken yaşlanma ve erken yaşta çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşırız.

Günlük yaşantımızda stres ile başa çıkamazsak geceleri uyku düzenimiz bozulur, içe kapanır ve daha önce takmadığımız küçük şeyleri problem haline getirmeye başlarız.

Hayatın tüm gidişatını kendimiz belirleyemiyoruz maalesef bu nedenle gündelik hayatın sorunlarını çok büyük sorunlar haline getirip stres ile vücudunuzu yıpratmayın.

Vücudumuz kendisinde bir sorun hissettiğinde bizlere bazı sinyaller verir. Bu sinyalleri dikkate almak bazen hayat kurtarabilmektedir. Bu yazımızda sizlere hayatınızı kurtaracak tüyolar vermeye çalışacağız.

Vücudumuzun bize verdiği sinyaller

Ciddi Hastalıkların Habercisi Olan Ağrılar

Göğüs ağrısı

Düzenli veya aksak olarak göğsünüzde ağrı hissediyorsanız daha büyük bir soruna evrilmeden mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Arada sırada yaşadığınız bir ağrı da olsa mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Çünkü göğüs ağrıları kalp damar veya akciğer sorunlarıyla doğrudan bağlantılıdır.

Bacak Ağrısı

Gün içinde alışık olduğunuzdan fazla hareket etmediyseniz, ama yine de ağrı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuz ile bu konuyu görüşün. Kan pıhtısından, kemik problemlerine varana kadar birçok sorunun habercisi olabilir.

Baş Ağrısı

Çok farklı sebeplerden baş ağrısı meydana gelebilir. Önemsiz olabildiği gibi ciddi sorunların habercisi de olabilir. Aniden vuran ve gözlerinizi karartan bir ağrı vakit kaybetmeden doktora gitmenizi gerektiren türdendir. Eğer teşhis konulmuş migren, sinüzit gibi rahatsızlıklarınız yok ve şiddetli ağrılar yaşıyorsanız, ihmal etmemelisiniz.

Karın Ağrısı

Karın bölgesinde meydana gelen ağrıların tamamı organ temellidir. Mide, karaciğer, böbrek, dalak gibi organlarınızdan biri veya birkaçının yardıma ihtiyacı var demektir. Basit bir anti asit hapıyla çözülebileceği gibi, daha ciddi bir sebepten kaynaklanıyor da olabilir. Özellikle sızı şeklinde uzun süre geçmeyen ağrılar bu türdendir.

Kasık Ağrısı

Kasık ağrıları idrar yolları enfeksiyonunun habercisi olabildiği gibi, aynı zamanda menstürel bir düzensizliğin göstergesi de olabilir. Özellikle şekil bozuklukları ve renk değişimleri mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Diş Ağrısı

Çok sıcak veya çok soğuk içecekleri art arda tüketirseniz, diş minesine ciddi zararlar verirsiniz. Aynı zamanda diş etleriniz de bu durumdan kötü etkilenir. Eğer gülüşünüzü engelleyen bir bozukluk veya ağzınızı geniş açtığınızda can yakan bir ağrınız varsa, ilk fırsatta doktor görüşüne başvurmalısınız.

Kalça Ağrısı

Belli bir yaşın üzerindeyseniz, eklem kireçlenmesinin habercisi olabilir. Birkaç basit fizyoterapi seansıyla ortadan kaldırılabilecek bir sorunken büyümesine izin vermeden bir uzman yardımı almak akıllıca olacaktır.

Ayak Parmaklarında Ağrı

Bir yere çarpmadınız ama akşam eve geldiğinizde ayak parmaklarınızın sızladığını hissediyorsanız gut hastalığı veya eklem kireçlenmesinin başlangıcı olabilir. Sadece beslenme düzeninizde ufak değişiklikler yaparak ilaç kullanmadan geçebilecek seviyedeyken ihmal etmeyin.

Diz Ağrısı

Antrenman yaparken dizinizi zorladınız ve ağrısı en az bir haftadır peşinizi bırakmadı mı? Mutlaka kontrol ettirin! Çünkü bir kas yırtılmasıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Uzun süre tedavi edilmediğinde dizinizin hareket kabiliyeti oldukça azalabilir ve hayat kalitenizi düşürebilir.

Boyun Ağrısı

Özellikle omurga ve beyne giden damarların tıkanmaya başlaması gibi sorunlardan ötürü yaşanan boyun arısı için ilk fırsatta bir nörologdan randevu alıp her şeyin yolunda olduğundan emin olun. Sağlığınızın kıymetini sağlıklıyken bilin!

Görsel Kaynakları:

Icons made by Eucalyp from www.flaticon.com

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu