Sağlık

Çocukları Tehdit Eden Yeni Bulaşıcı Hastalık

Her anne babanın en büyük kabusu çocuklarını hastalanmasıdır. Özellikle çocuklar çok küçük ve dertlerini anlatamıyorsa o zaman bu hastalıklar çok daha can sıkıcı ve endişe verici olabiliyor.

Son günlerde bir çok çocukta görünmeye başlayan ve dikkat etmemiz gereken bir bulaşıcı hastalık konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bu hastalık çoğunlukla 10 yaş ve altı çocuklarda görülmektedir.

El, ayak ve ağız hastalığı olarak bilinen bu hastalık. Ellerde, ayaklarda ve ya ağız çevresinde kırmızı kabarıklar şeklinde görülüyor. Bu hastalık özellikle yaz aylarında sıklıkla görülmektedir. Genellikle çocuklarda görülse de bazen yetişkinlerde de görülmektedir.

bu hastalığın en kötü yanı çok kolay bulaşabiliyor olması. Hastalığı taşıyan kişiyle tokalaşmak, öpüşmek ve hatta aynı oda içerisinde bulunmak bile bu hastalığın bulaşması için yeterli olabiliyor.

Çocuklarda el ayak hastalığı

Bu hastalığın görüntüsü her ne kadar insanı korkutsa da hastalığın çok fazla tehlikesi bulunmuyor. Hastalığın görüldüğü çocuklarda gribe benze boğaz ağrısı ve ateş de görülebiliyor. Eğer hastalığın bu etkileri bir haftadan fazla sürerse mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Bu hastalığın bilinen bir tedavisi bulunmuyor. Hastalığın neden olduğu kabarıklıklar genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden kayboluyor. Basit ağrı kesiciler ağızda oluşan yaraların iyileşmesinde ağrılarının dinmesin de yardımcı olabiliyor.

Çocuklarda hızla yayılan el ayak hastalığı

Bu hastalık çocuklarda genellikle bir defa görülüyor. Çok nadir olarak ikinci defa görülen çocuklarda var ama bu kez hastalığın etkileri çok daha ağır olabiliyor.

Bu hastalığın olduğu çocukların yanına çocuklarınızı yaklaştırmamanızı tavsiye ederiz. Bu hastalığın yayılmasını önlemek için temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor. Hastalık ilk iki günde en bulaşıcı zamanında oluyor ve genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinde kayboluyor.

Bu bilgileri çocuğu olan tüm sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu