Ana Sayfa Sağlık Çocuklarınızı yeni yayılan bu bulaşıcı hastalıktan korumalısınız

Çocuklarınızı yeni yayılan bu bulaşıcı hastalıktan korumalısınız

7189
0

Her anne babanın en büyük kabusu çocuklarını hastalanmasıdır. Özellikle çocuklar çok küçük ve dertlerini anlatamıyorsa o zaman bu hastalıklar çok daha can sıkıcı ve endişe verici olabiliyor.

Son günlerde bir çok çocukta görünmeye başlayan ve dikkat etmemiz gereken bir bulaşıcı hastalık konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bu hastalık çoğunlukla 10 yaş ve altı çocuklarda görülmektedir.

El, ayak ve ağız hastalığı olarak bilinen bu hastalık. Ellerde, ayaklarda ve ya ağız çevresinde kırmızı kabarıklar şeklinde görülüyor. Bu hastalık özellikle yaz aylarında sıklıkla görülmektedir. Genellikle çocuklarda görülse de bazen yetişkinlerde de görülmektedir.

bu hastalığın en kötü yanı çok kolay bulaşabiliyor olması. Hastalığı taşıyan kişiyle tokalaşmak, öpüşmek ve hatta aynı oda içerisinde bulunmak bile bu hastalığın bulaşması için yeterli olabiliyor.

Bu hastalığın görüntüsü her ne kadar insanı korkutsa da hastalığın çok fazla tehlikesi bulunmuyor. Hastalığın görüldüğü çocuklarda gribe benze boğaz ağrısı ve ateş de görülebiliyor. Eğer hastalığın bu etkileri bir haftadan fazla sürerse mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Bu hastalığın bilinen bir tedavisi bulunmuyor. Hastalığın neden olduğu kabarıklıklar genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden kayboluyor. Basit ağrı kesiciler ağızda oluşan yaraların iyileşmesinde ağrılarının dinmesin de yardımcı olabiliyor.

Bu hastalık çocuklarda genellikle bir defa görülüyor. Çok nadir olarak ikinci defa görülen çocuklarda var ama bu kez hastalığın etkileri çok daha ağır olabiliyor.

Bu hastalığın olduğu çocukların yanına çocuklarınızı yaklaştırmamanızı tavsiye ederiz. Bu hastalığın yayılmasını önlemek için temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor. Hastalık ilk iki günde en bulaşıcı zamanında oluyor ve genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinde kayboluyor.

Bu bilgileri çocuğu olan tüm sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.