Sağlık

Çok Fazla Ekmek Tükettiğimizi Gösteren 5 İşaret

Her güzel şeyin fazlası zarar olduğu gibi ekmeğinde fazla tüketilmesi sağlığımız için bazı olumsuz durumlar meydana getirmektedir. Ekmek, fiyatı ve ulaşım kolaylığı sayesinde en çok tüketilen besin konumundadır.

Fakat fazla ekmek tüketmenin vücudumuz zararları mevcuttur. Vücudumuz meydana gelen bu sağlık sorunları sonrası bize bası işaretler gönderir. Bu işaretleri erken dönemde dikkate alır ve bir doktora danışırsak sorundan kısa sürede kurtulabiliriz.

Bugün sizler için fazla ekmek tüketimini sonucunda yaşayacağımız 5 sorun hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Ekmeği Fazla Tükettiğimizi Gösteren Belirtiler

1- Kabız Olursunuz

Kabız Olursunuz

Farkında olmadan çölyak hastası olanlar ya da gluten intoleransı bulunun kişiler, aşırı ekmek tüketiminden sonra kabızlık problemi yaşayabilirler. Bu durum bağırsaklarda tıkanmışlık hissi ve tuvalet yapmakta zorlukla kendini gösterebilir.

Eğer sizde fazla ekmek tükettiğinizde bu gibi bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız. Yapılacak birkaç test ile çölyak hastalığınız olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

2- Kolay Acıkırsınız

Kolay Acıkırsınız

Sizde fark etmiş olabilirsiniz. Beyaz ekmek, pirinç ve kraker gibi kalorileri yüksek besinler tükettiğinizde çok daha kolay acıkırsınız. Bunun nedeni bu besinlerin içerisinde şeker olmasıdır. Bu besinlerin tüketilmesi kısa sürede tokluk hissi verecek fakat fazla yemek yememize neden olacaktır.

Eğer bu tür işlenmiş besinler yerine sizde tam tahıllı ürünler tercih ederseniz, aşırı kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yapılan bir araştırma tam tahıllı besinler tüketen kişilerin göbek yağlarından daha kolay kurtulduğunu göstermiştir.

3- Yüksek Kolesterole Neden Olur

Yüksek Kolesterole Neden Olur

Yüksek kolesterol sorunundan beyaz ekmek sorumlu olmayabilir. Fakat satın altığımız her türlü a atıştırmalık işlenmiş gıdada yüksek miktarda trans yağ mevcuttur. Bu ürünleri aşırı tüketmek vücudumuzda kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey hazır gıdaların tüketimini bırakmak olacaktır.

4- Yemeklerden Sonra Aşırı Derecede Uykunuz Gelir

Yemeklerden Sonra Aşırı Derecede Uykunuz Gelir

Yediğiniz öğünlerde aşırı derecede ekmek tükettiğinizde vücudunuzda insülin salgılanır. İnsülin, triptofanın kanımızda uzun süre kalmasına neden olur. Triptofan, ruh halimizi dengeleyen 2 nörotransmitter olan serotonin ve melatonin üretmeye yardımcı olan bir amino asittir. Bu amino asit aynı zamanda uykumuzu da düzenlemektedir.

Yemeklerde aşırı ekmek yedikten sonra uykunuz gelebilir. Eğer yemekten sonra hemen işe dönmeniz gerekiyorsa, ekmek yemekten kaçınmalısınız.

5- Tansiyonunuzu Yükseltir

Tansiyonunuzu Yükseltir

Günümüzde birçok insan tansiyon problemi yaşıyor. Bunun en büyük nedeni farkına varamasak ta aşırı ekmek tüketiminden geçiyor.  Bir dilim ekmek 230 mg seviyesinde tuz bulunmaktadır. Buda günlük maksimim tüketebileceğimiz tuz miktarının %15’ni kapsamaktadır.

İşlenmiş gıdalarda tuz oranı çok daha yüksektir. Şu an hemen sorun yaşamıyor olabilirsiniz. Fakat ileride tansiyon sorunu yaşamamak için işlenmiş gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız.

Kaynak: brightside.me

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu