Sağlık

Yeni Corona Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsü, ilk duyulduğu günden bu yana tüm dünyaya korku salan bir hastalık durumuna geldi. Hastalık ilk ortaya çıktığında ismi tam konulamadığından ve daha önce böyle bir hastalık görünmediğinden adı “gizemli hatalık” olarak adlandırıldı.

Bugün sizlere son dönemde herkesin merak ettiği bu tehlikeli ve henüz tedavisi olmayan bu hastalık hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yazımızı sonuna kadar okumanız halinde bu hastalığın nasıl ortaya çıktığını ve nasıl belirtiler gösterdiğini çok net bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

İlk önce bu hastalığı tanımakla başlayalım. Corona Virüsü nedir? bu konuda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü, ilk olarak 1960’lı yıllarda insanlarda görülmeye başlamıştır. Corona virüsleri insanlarda çoğunlukla orta ve hafif derecede üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Corona virüsleri alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır. İnsan corona virüsleri ilk göründüğü yıllardan bu yana sadece arap ülkeleri olan Sudi Arapistan, Katar ve Ürdün’ de görülmüş ve şimdiye kadar sadece 3 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Ama 2020 yılına geldiğimizde Çin’in Wuhan şehrinde corona virüsün yeni bir türü ortaya çıkmış ve şuana kadar yüzlerde insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Binlerce kişininde bu hastalığa yakalandığı ve tedavi altına alındığı belirtilmektedir.

Coronavirüsler, solunum yollarını etkileyen virüslerdir. Bu virüsler çoğunlukla orta derecede yada daha şiddetli solunum yetmezliği problemlerine neden olmaktadır.

Coranavirüs nasıl bulaşır
Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüsler sadece insanları değil bir çok canlıyı etkileyebiliyor. Bu virüsler normal grip gibi hava yolu ile kolaylıkla yayılabiliyor. Hapşırma yolu ile havaya karışan virüs kolaylıkla insanlara bulaşabiliyor. Bunun dışında enfeksiyonun bulaşmış olduğu yüzeylere dokunmak ve ardından ellerimizi ağzımıza yada burnumuza götürmekte hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.

Corona virüslerinin hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Bu hayvanlar özellikle yarasa ve devedir. Deve eti ve sütü ile beslenen kişilere çok daha kolay geçtiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda hasta canlı ile aynı ortamda bulunmak hastalığa yakalanma nedenlerinden biri olarak görülmektedir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • İshal
 • Nefes darlığı
 • Bulantı ve kusma

Bu saydığımız belirtiler mevsimsel grip ile aynı belirtiler olabilir. Fakat bu virüslerde aynı grip gibi belirtiler vermektedir. Corona virüsler genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar, yaşlılar, bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde çok daha etkili olup zatürreye neden olabilmektedir.

Bu belirtiler basit ve genel belirtiler olarak görüldüğü için çoğu zaman test yapılmadan tedavi edilmektedir. Fakat bu belirtileri hafife almamalı ve mutlaka gerekli laboratuvar testleri yapılmalıdır.

Corona virüsü bulaşan kişilerde bu hastalığın kendini gösterme süresi 2 ile 14 gün arasında değişmektedir. Corona virüsü tespit edilen insanlarda öksürük, ateş ve boğaz ağrısı şikayetleri görülmektedir. Ayrıca akut solunum yolu hastalıklarına ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır.

Bu belirtilerin yanı sıra ishal, kusma ve sindirim sistemi problemleri de görülmektedir. Bu belirtilerin görüldüğü kişilerde kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği görülmekte ve hastalığa yakalananların yaklaşık %30’u hayatını kaybetmektedir. Fakat hayatını kaybeden kişilerde önceden bazı rahatsızlıkların olduğu gözlemlenmiştir.

Bazı kişilerde ise bu belirtiler çok hafif hissedilmektedir. Bu kişilerin hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

Corona Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık çoğu kişide hafif olarak hissedildiği için çoğu zaman ilaç kullanmaya gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir. Bazı durumlar da ateş düşürmek için ateş düşürücü ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Fakat önceden ciddi rahatsızlığı olan kişiler ve durumu kötüleşen kişilerin mutlaka hastaneden tedavi altına alınmaları gerekmektedir.

Coronavirüsten korunmak için neler yapılmalı
Corona Virüsünden Korunmak için Neler Yapılmalı?

Gripten korunma yollarını öğrenmek için bu yazımıza göz atmayı unutmayın 👉 https://vaybepost.com/kisa-surede-gripten-kurtulmanizi-saglayacak-4-yontem/

Corona Virüsünden Korunmak için Neler Yapılmalı?

Tüm enfeksiyon önlemlerinde olduğu gibi ellerimizi düzenli ve iyice yıkamalıyız. Hastalığın yayılmasını engellemek için öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağzımızı kapatmalıyız. Çevremizde hapşıran veya öksüren kişilerden uzak durmalıyız. Corona virüslerinin (MERS-CoV) şuanda bir aşısı bulunmamaktadır.

Corona virüslerinin ve diğer enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını engellemek için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Dikkat etmemiz gereken konuları sizler için sıraladık.

 • Hapşırırken veya öksürürken ağzımızı ve burnumuzu mutlaka kapatmalıyız.
 • Ellerinizi sık sık su ve sabun yardımıyla yıkayın. Eğer su ve sabun bulamıyorsanız ellerinizi temizlemek için alkol bazlı dezenfektanlar kullanabilirsiniz.
 • Hasta kişilerle temastan onların kullandıkları bardakları kullanmaktan kaçının.
 • Kirli ellerinizle ağzınıza veya yüzünüze dokunmayın.
 • Oyuncak ve kapı kolları gibi çok sık dokunulan yüzeyleri sık sık dezenfekte edin.
 • Hastalığın bulunduğu bölgelere seyahat etmekten kaçının. Eğer mutlaka bu bölgelere gitmeniz gerekiyorsa, genel hijyen kurallarına çok dikkat edin. Hastalıklı kişiler ve hayvanlardan uzak durun. Pişmemiş et veya hayvan ürünü tüketmeyin.

Tüm bu önerilerinin dışında Dünya Sağlık Örgütü şu kurallara da uyulmasını tavsiye ediyor.

 • Develerle temastan kaçının.
 • Deve sütü veya deve idrarı içmeyin.
 • İyi pişmemiş özellikle deve eti tüketmeyin.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu