Sağlık

Dereotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dereotu , magnezyum, fosfor, A ve C vitaminleri, potasyum, bakır, çinko yönünden oldukça zengin bir bitkidir. Dereotu, aşırı gaz oluşumuna, kemiklere ve sindirim sistemine oldukça faydalıdır.

Dereotunun asıl yetişme yeri Asya bölgesidir. Fakat ülkemizin neredeyse her bölgesinde kolaylıkla yetişmektedir. Sonbahar aylarında toplanmaktadır. Dereotunun şifasını alabilmek için çiğ olarak tüketmek gereklidir.

Dereotu, bizim mutfağımız da çoğunlukla salataların içerisinde kullanılmaktadır.

Dereotunun bu saydığımız faydalarından başka bir çok yararı daha vardır. Bu faydaları sizler için sıraladık.

Dereotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

DEREOTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Sindirim sistemi üzerindeki faydaları;

Sindirim sisteminde meydana gelen hazımsızlık, mide krampları, kabızlık gibi sorunların tedavi edilmesinde kullanılır. Sindirim sistemini düzene sokarak hazmı kolaylaştırır.

Kemikleri korur;

Dereotu içerisinde yüksek miktarda kalsiyum barındırmasından dolayı kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Yaşlılıkta meydana gelen kemik erimesinin önüne geçmek için birebirdir. Çocuklarda kemik sağlığını koruyarak sağlıklı bir iskelet sisteminin oluşmasını sağlar.

Gaz sorununa karşı birebirdir;

Dereotu vücutta oluşan aşırı gazın atılmasını kolaylaştırmaktadır. Vücutta biriken ve diğer organlara baskı yaparak ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek olan gazın vücuttan atılmasını sağlar.

Bağışıklığı güçlendirir;

Dereotu içerisinde barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücutta oluşacak her türlü mikrop ve bakteriye karşı savaşabilir.

İshali bitirir;

Hazımsızlık sorunu nedeniyle ortaya çıkan ishalin tedavisinde kullanılmaktadır. Dereotu hazmı kolaylaştırarak ishali önler ve tedavi eder.

Eklem ağrılarını ve iltihabını giderir;

Dereotu, eklem ağrılarının nedeni olan eklem iltihabına karşı oldukça etkilidir. Bu iltihabın ortadan kaldırılarak eklem ağrılarının giderilmesini sağlar.

Solunum yolu rahatsızlıklarını giderir;

Dereotu, içerdiği maddeler sayesinde solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılır. Alerjik ve ya öksürük nedeniyle meydana gelen solunum yolu rahatsızlıklarını giderir.

Kansere karşı etkilidir;

Dereotu, içerdiği maddeler sayesinde vücutta antioksidan oluşumunu destekler. Antioksidanlar kanserin oluşumunu ve gelişimini engellemektedir. Bu nedenle dereotu, kanser tedavisinde oldukça etkilidir.

DEREOTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Dereotu, aşırı miktarda tüketilmediği sürece sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Hamilelik döneminde dereotu tavsiye edilmemektedir.

Emziren annelerin dereotunu tüketirken mutlaka doktoruna danışmaları gerekmektedir. Çünkü bu konuda yeteri kadar araştırma yapılmamıştır.

Dereotu suyu ve dereotu vücudumuzu güneşe karşı daha hassas yapmaktadır. Bu nedenle güneş yanıklarına karışı dikkatli olunmalıdır.

Dereotu, vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlar aşırı miktarda dereotu tüketirlerse bu düşüğe neden olabilmektedir.

Aşırı dereotu tüketimi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Dereotu, kandaki şekeri hızlı bir şekilde düşürdüğü için diyabet hastalarının tüketmesi sakıncalıdır.

Dereotu, kan şekerini düşürdüğü iç ameliyat esnasında sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle eğer belirlenmiş bir ameliyat tarihiniz varsa en az 2 hafta öncesinden dereotu tüketimini durdurmanız gerekmektedir.

Bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu