Sağlık

Evde Çıplak Ayakla Dolaşmanın Zararları

İşten yorun bir şekilde geliyoruz ve ilk iş olarak ayakkabılarımızı çıkartıp bir köşeye atıyoruz. Ardından gün boyu yorulan ayaklarımızı uzatıp oturmak istiyoruz. Eminim uzun bir günün ardından çıplan ayakla dolaşmak çok rahatlatıcı geliyordur.

Fakat evde olsak bile çıplak ayakla dolaşmak hiç de sandığımız kadar rahat ve sağlıklı değil. Sizlere evde çıplak ayakla dolaşırsak başımıza nelerin gelebileceği hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. İşte evde çıplak ayakla dolaşırsak başımıza gelebilecek şeyler;

Evde Çıplak Ayakla Dolaşmak

1- Ayaklarımıza Bakteriler Daha Kolay Ulaşır

Evde zeminleri ne kadar temizlersek temizleyelim, zeminler parlak görünse bile bu onların mikroplardan tamamen temizlendiği anlamına gelmiyor. Evde çıplak ayakla dolaştığımızda zeminde bulunan mikroplar ve mantarlar ayaklarımıza bulaşabilir.

Buda ayaklarımızda yaraların çıkmasın, döküntülerin oluşmasına ve ayak tırnaklarında sararmalara, kırılgan bir yapıya neden olabilir. Bu nedenle evde dahi olsak mutlaka ayaklarımıza bir şeyler giymeliyiz.

2- Sert Zeminde Yürümek Ayaklarda Ağrıya Neden Olur

Çıplak ayakla yumuşak bir yüzeyde ve ya çimlerde yürümek ayaklarımız için sağlıklı olabilir. Hatta bu stres atmamızı da sağlar. Fakat sert bir zeminde çıplak ayakla yürümek aynı sonuç vermiyor. Sert zemine uzun süre basmak ayaklarda ağrılara neden olabilir.

3- Yaralanmalara Neden Olabilir

Yoğun bir iş gününün ardından ayakkabılardan kurtulup, ayakların nefes almasını sağlamak çok rahatlatıcı olabilir. Fakat bu süreyi uzatıp evde çıplak ayakla yada sadece çorapla dolaşmak düşmelere ve yaralanmalara neden olabiliyor. Bu nedenle evde mutlaka ayaklarımızı iyice saran ev ayakkabılarını kullanmamız gerekiyor.

4- Ayak Kokusuna Neden Olabilir

Evde çıplak ayakla dolaşmak kulağa hoş geliyor olabilir. Fakat bu durum kötü ayak kokusuna neden olabilir. Çıplak ayakla dolaşmak kokuya neden olan bakterilerin ayaklarımıza daha kolay ulaşmasına neden olur. Bunun sonucunda ayaklarımızda mantar ve kötü koku meydana gelmektedir.

Kendimizin ve yakınımızdakilerin sağlığı için evde çıplak ayakla dolaşmamalıyız.

Evde Çıplak Ayakla Dolaşmak Bel Ağrısına Neden

5- Sırt Ağrılarına Neden Olur

Uzun süre çıplak ayakla yürümek ayaklarımızda ağrıya neden olabilir. Bu durumu bilimsel olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Çıplak ayakla dolaşmak ayaklarımıza kontrolsüz yük binmesine neden olur. Bu da bir süre sonra ayaklara ağrıya neden olmaktadır.

Eğer bu durum uzun sürerse bu ağrılar daha üst bölgelere bel bölgesine de çıkabilir. Bu nedenle sağlık ve güvenlik için evde bile olsak çıplak ayakla dolaşmamalıyız.

Kaynak: brightside.me

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu