Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Evden çıkarken bahçenize bir kaşık şeker koyarsanız bakın neler oluyor ve ne...

Evden çıkarken bahçenize bir kaşık şeker koyarsanız bakın neler oluyor ve ne işe yarıyor

13045
0

Bazı insanlar arıları sevmez. Bir piknik yapmaya çalışırken bizi rahatsız ettiklerini düşünüyorlar. Ama gerçek şu ki, bu küçük böcekler ölüyor.

Bu önemlidir, çünkü arılar dünya nüfusunun yüzde 90’ını beslemekten sorumludur. Ve aslında, onlarsız yaşayamazdık.

Yaşadığınız ortama saygı göstermek için bir ağaç sevdalısı olmak zorunda değilsiniz ve neyse ki, gezegene yardım etmek için yapabilecekleri şaşırtıcı derecede basit şeyler var.

Kimse her şeyi yapamaz, ama herkes söylediği gibi bir şeyler yapabilir. Güzel dünyamızı, bizden sonra gelecek olanlara karşı koruma sorumluluğumuz var.

92 yaşındaki Sir David Attenborough, hayatı boyunca hayvanlar, çevre ve doğa için savaştı.

İngiliz zoolog ve yazar belki de en iyi televizyon sunucusu olarak biliniyor ve eğer onu duyduysanız sesini kesinlikle tanıyacaksınız.

Şimdi yaşayan efsanenin, herkesin duyması gereken önemli bir mesajı var.

“Arılar yeryüzünden kaybolmuş olsaydı, insanlar sadece 4 yıl yaşamak için besinleri olurdu” diye geçenlerde Facebook üzerinden bir yazı yazdı.

David Attenborough kesinlikle bu uyarıyı yapan ilk kişi değil, ancak bu konunun hepimizin ciddiye alması gereken bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Küçük ve önemsiz görünebilirler, ancak arıların çok büyük bir görevi var yediğimiz yemeğin üçte birine yakını bu böcekler tarafından sağlanıyor.

David Attenborough, “Son 5 yılda arı popülasyonu 1/3 oranında azaldı” diyor.

Ancak durum umutsuz değil. Hepimizin yapabileceği bir şey var ve şu anda orman yangını gibi hızla yayılan bir fikir.

David Attenborough herkesin denemesi gereken basit bir ipucu sunuyor: Bir kaşık şekeri ve suyu karıştırın ve arka bahçenize bırakın. Hayatlarını kurtarmaya yardımcı olabilir!

David Attenborough şöyle yazıyor:

“Yılın bu zamanı arılar ölüyor ya da ölüyor gibi görünebilir, ancak ondan uzaklar. Arılar yorgun olabilir ve kovana geri dönmek için yeterli enerjiye sahip değillerdir, bu da genellikle süpürülmekle sonuçlanabilir.

“Evinizde yorgun bir arı bulursanız, basit bir şeker ve su çözeltisi bitkin bir arının canlanmasına yardımcı olur.”

“İki çorba kaşığı beyaz, toz şekeri bir çorba kaşığı suyla karıştırın ve arının ulaşması için bir kaşık koyun. Farkındalığı artırmak için bu postayı paylaşarak da yardım edebilirsiniz. ”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.