Yararlı Bilgiler

Evinizin altından fay hattı geçiyor mu öğrenin

Geçmişte ve günümüzde bir çok büyük deprem yaşadık ve bulunduğumuz coğrafya nedeniyle yaşamaya devam edeceğiz. Şüphesiz ki bu durum herkesi korkutmakta ve tedirgin etmektedir.

Deprem gerçeğini kavramamız ve depreme göre yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Yapılan hatalardan ders almalı ve şehirlerimizi ona göre kurmalıyız. Yaşadığımız evin depreme ne kadar dayanıklı olduğu ve evimizin ve ya şehrimizin yakınlarından fay hattı geçiyor mu bunu bilmemiz gerekiyor.

Eğer bulunduğumuz bölgeden geçen bir fay hattı olduğunu bilebilirsek belki daha çabuk önlem almak isteyebiliriz. Sizde evinizin altında fay hattı geçiyor mu bunu öğrenmek istiyor musunuz? Öyleyse okumaya devam edin.

Evinizin altında fay hattı var mı öğrenin
Evinizden fay hattı geçiyor mu? Nasıl öğrenirsiniz?

Bu konuda Jeoloji mühendisleri odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, bir açıklama yaptı. Vatandaşların MTA’nın sitesine girerek evlerinin bulunduğu bölgeden fay hattının geçip geçmediğini öğrenebileceklerini açıkladı.

Bulunduğumuz alandan fay hattının geçip geçmediğini öğrenmek için öncelikle evimizin parsel ve parsel özelliklerini öğrenmemiz gerekiyor. Bu bilgiler e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyoruz.

Engin Er, evinizin gerçekten fay hattı ile bağlantısı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız mutlaka zemin etüdü yapılması gerektiğini vurguladı. Yapılan etüt sonrasında binanın güvenli hale alınmasının kolay olduğunu ve bunu tüm vatandaşların yaptırması gerektiğini vurguladı.

Eğer sizde evinizin bulunduğu bölgeden fay hattının geçip geçmediğini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Açılan siteden evinizi bulup fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. HARİTAYA GİRDİM.FAKAT PAFTA NUMARASINI GİRDİĞİM HALDE GEÇERSİZ PAFTA NUMARAI DİYOR. OYSAKİ TAPUDAKİ PAFTAYI GİRİYORUM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu