Ana Sayfa Yararlı Bilgiler Evinizin altından fay hattı geçiyor mu öğrenin

Evinizin altından fay hattı geçiyor mu öğrenin

2058
0

Geçmişte ve günümüzde bir çok büyük deprem yaşadık ve bulunduğumuz coğrafya nedeniyle yaşamaya devam edeceğiz. Şüphesiz ki bu durum herkesi korkutmakta ve tedirgin etmektedir.

Deprem gerçeğini kavramamız ve depreme göre yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Yapılan hatalardan ders almalı ve şehirlerimizi ona göre kurmalıyız. Yaşadığımız evin depreme ne kadar dayanıklı olduğu ve evimizin ve ya şehrimizin yakınlarından fay hattı geçiyor mu bunu bilmemiz gerekiyor.

Eğer bulunduğumuz bölgeden geçen bir fay hattı olduğunu bilebilirsek belki daha çabuk önlem almak isteyebiliriz. Sizde evinizin altında fay hattı geçiyor mu bunu öğrenmek istiyor musunuz? Öyleyse okumaya devam edin.

Evinizden fay hattı geçiyor mu? Nasıl öğrenirsiniz?

Bu konuda Jeoloji mühendisleri odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, bir açıklama yaptı. Vatandaşların MTA’nın sitesine girerek evlerinin bulunduğu bölgeden fay hattının geçip geçmediğini öğrenebileceklerini açıkladı.

Bulunduğumuz alandan fay hattının geçip geçmediğini öğrenmek için öncelikle evimizin parsel ve parsel özelliklerini öğrenmemiz gerekiyor. Bu bilgiler e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyoruz.

Engin Er, evinizin gerçekten fay hattı ile bağlantısı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız mutlaka zemin etüdü yapılması gerektiğini vurguladı. Yapılan etüt sonrasında binanın güvenli hale alınmasının kolay olduğunu ve bunu tüm vatandaşların yaptırması gerektiğini vurguladı.

Eğer sizde evinizin bulunduğu bölgeden fay hattının geçip geçmediğini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Açılan siteden evinizi bulup fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.