Yararlı Bilgiler

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir, Nasıl İndirilir?

Hayat Eve Sığar uygulaması sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen ve bulunduğumuz alanın hastalık bakımından riskli olup olmadığını gösteren bir uygulamadır. Uygulama yayınlandığı günden itibaren büyük bir ilgi görmüştür. Bu yazımızda sizlere Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl indirilir ve nasıl kullanılır bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Hayat Eve Sığar uygulaması Sağlık Bakanlığı Tarafından COVID-19 salgınını kontrol altına alabilme ve enfekte olan hastaları kontrol etmek amacıyla geliştirildi. Daha sonra herkesin kullanımına açılarak uygulamayı telefonuna indiren kişilerin bulunduğu bölgenin risk derecesini görmesi sağlandı.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Hayat Eve Sığar uygulaması COVID-19 salgınında enfekte olan ve evlerinde karantina altına alınan kişilerin takip edilmesi için geliştirilmiştir. Bu uygulama daha sonra herkesin kullanımına açılmış ve uygulamayı kullanan kişilerin yaşadığı bölgede hastalığa yakalanan kimse olup olmadığını da görmesi sağlanmıştır. Bu uygulama hem android hemde İOS işletim sistemine sahip telefonlrada ve tabletlerde kullanılabilmektedir.

Uygulama cihazların konum özelliği sayesinde bulunduğunun bölgenin güvenliğini kontrol etmektedir. Aynı zamanda cihazların bluetooth özelliği sayesinde de riskli bir kişiye yaklaşıp yaklaşmadığınızı size iletmektedir.

Hayat eve sığar uygulaması indirme

Hayat Eve Sığar Uygulaması Hangi Bilgileri Veriyor?

  • Uygulama sayesinde harita üzerinde bulunduğunuz bölgede ki hastalık yoğunluğunu takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama harita üzerinden size en yakın hastane, eczane, market ve durak gibi acil ihtiyaç duyulabilecek yerlerinde konum bilgisini öğrenebiliyorsunuz.
  • Uygulama üzerinden sizin onayınızla aile ve yakınlarınızı da uygulamaya ekleyebilirsiniz. Onlarında riskli bölgeden uzak durmaları konusunda onları bilgilendirebilirsiniz.
  • Uygulama üzerinden COVID-19 hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Uygulama sayesinde ülkemizdeki günlük COVID-19 vaka sayılarını görebilir ve hastaların durumlarını takip edebilrisiniz.
  • Uygulamaya eklenen son özellikle artık sadece bulunduğunuz bölgenin risk haritasını değil tüm ülkenin risk haritasını görebiliyorsunuz.
  • Sağlık bakanının geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada uygulama üzerine eklenecek bir QR kod ile eczanelerden maske temin edilmesi sağlanacağı bildirildi.
  • Uygulama sayesinde aşırı riskli alanlarda gezen kişiler tespit edilecek ve bu kişilere gerekirse test uygulanacak.
  • Uygulama üzerinden yakınlarınızın yüksek riskli alanlarda çok fazla dolaşması üzerine size bilgi verilecek.
  • Uygulama sayesinde hastalığa yakalanmış ve evde kalması gereken kişiler takip edilecek. Evden çıkmaları durumunda kendilerine bir uyarı gönderilecek. Bu uyarıya uymayanlara ise güvenlik güçleri tarafından işlem yapılacak.
  • Uygulama her geçen gün geliştirilmeye ve yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Yeni özellikler geldikçe bizde sizlere buradan paylaşıyor olacağız.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Uygulamayı android ve ya İOS işletim sistemli cihazlarınıza rahatlıkla kurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol şu şekilde.

Hayat eve sığar android uygulaması indirme

Android cihazlar için https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr bu linkten uygulamaya ulaşabilirsiniz. Ardından indir sekmesine tıklayarak programı cihazınıza indirebilirsiniz. Size ilk kurulumda TC Kimlik numaranızı ve bazı bilgilerinizi soracak. Bu bilgileri sisteme girerek programı kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Hayat eve sığar apple store indirme

İOS işletim sistemli cihazlar için https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%C4%B1%C4%9Far/id1505756398?l=tr#?platform=iphone bu linkten uygulamaya ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada çıkan yükle butonu ile programı cihazınıza kurabilir ve uygulamayı kullanmaya başlayabilrisiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu