Sağlık

İnme Nedir? İnmenin Belirtileri Nelerdir?

İnme, beyne oksijen taşıyan kan akışının bir nedenle engellenmesi sonucunda beynin oksijensiz kalması şeklinde tarif edilmektedir. Beyin hücreleri 2 – 3 dakika oksijensiz kalması durumunda ölmeye başlarlar. Bu durumda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Dünyada her yıl milyonlaca insan inme geçirmekte ve gene milyonlarcası bu nedenle hayatını kaybetmektedir.

İnme nedenleri iki ana grup altında değerlendirilmektedir. Bunlardan birincisi beyne kan taşıyan damarların ve ya beyin dokusu içindeki damarların bir nedenle tıkanması sonucunda meydana gelir. İkinci nedense beyin kanamasıdır.

Bugün sizlere herkes tarafından bilinmesi gereken ve mutlaka dikkate alınması gereken inmenin belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu bilgileri sonuna kadar okumanızı ve sevdiklerinizle paylaşmanızı rica ederiz.

İNMENİN BELİRTİLERİ

Kollarda, bacaklarda ve ya yüzün bir bölümünde uyuşukluk;

Bu belirtiye özenle dikkat etmeliyiz. Eğer kollarınızda, bacaklarınızda ya da yüzünüzün bir bölümünde uyuşma varsa mutlaka dikkate almalı ve bir doktora görünmelisiniz. İnme geçiriyor olabilirsiniz ve geç kalınması durumunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Güçsüzlük;

Eğer vücudunuzun bir bölümünde güçsüzlük hissediyorsanız bu da inmenin bir belirtisi olabilir. Nedensiz yare böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka dikkate almalısınız.

Yutmada güçlük çekme;

Eğer yutmakta zoruluk yaşıyorsanız ve bunun bir nedeni yoksa bu belirtiyi de dikkate almalısınız. Bu küçük ayrıntı hayatınızı kurtarabilir.

Baş dönmesi;

Başınız nedensiz yere yerli yersiz dönüyorsa ciddiye almalı ve bir doktora görünmelisiniz. İnme beyni etkilediği için baş dönmesi yada halsizlik gibi belirtileri olabilir.

Konuşmada güçlük çekme;

Eğer birden bire konuşmada zorluk çekiyor ve karşıda size anlatılanları anlamakta zorluk yaşıyorsanız dikkate almalısınız. Bu İnmenin en büyük belirtilerinden bir tanesidir.

Şiddetli baş ağrısı;

Hiç alışkın olmadığınız ve çok farklı şiddetli bir baş ağrınız varsa dikkat etmelisiniz. Bu inmenin bir belirtisi olabilir.

Görmede zorluk çekmek;

Bir göz probleminiz yoksa ve durduk yere görmede zorluk yaşıyorsanız beyninizle ilgili bir sorununuz olabilir. Bu belirtiyi de mutlaka dikkate almalısınız.

İnmenin bu bahsettiğimiz belirtileri mutlaka dikkate alınmalıdır. Beynimizde meydana gelecek bir sorun tüm hayatımızı etkileyecektir.

İnme erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmektedir. Fakat gebelik döneminde ve ya damarları etkileyen ilaçlar kullanan kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.

İNMENİN NEDENLERİ

  • Diyabet (Şeker Hastalığı)
  • Tütün Kullanımı
  • Yüksek Kolesterol
  • Aşırı Şişmanlık ve Hareketsiz Yaşam
  • Damar Hastalıkları
  • Kalp Hastalıkları
  • Kan Hastalıkları
  • Fazla Alkol Tüketimi

İnmenin bu nedenlerine dikkat etmeli ve buna göre yaşamalıyız. Bu yaşam kalitemizi ve yaşam süremizi etkilemektedir.

Bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın..

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Trawma sonucu yönelilen kötü alışkanlıklar. 2012 de fetö yapılanmasında zorla emekliliğe zorlandım yediremedim vücudumdan intikam alırcasına sigarayı çoğalttım stres derken 2015 de felç geçirdim şu an yarım biri sayılırım…!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu