Yararlı Bilgiler

İnmenin 24 Saat Önce Ortaya Çıkan Belirtileri

ABD’de her yıl yaklaşık 800.000 insan felç geçiriyor, bu her 20 ölümden birinin nedeni.

İnme hızlı bir şekilde gerçekleşebilir ve eğer yalnızsanız, sesinizi duyacak kimse yoksa inme belirtilerini dikkate alarak önceden hayatınızı kurtarabilirsiniz.

Uzun vadeli sakatlıkların önde gelen nedeni olmasının yanı sıra, aynı zamanda ön belirtileri dikkate alınarak bir o kadar kolay önlenebilir. Çoğu hasta, hastalığın başlamasından 24 saat önce inme benzeri semptomlar yaşar ve ne kadar hızlı tedavi edilirse o kadar kolay tedavi edilebilir.

Beyindeki bir damar bir kan pıhtısı veya rüptürü tarafından bloke edildiğinde felç meydana gelir. Pıhtılaşmanın neden olduğu inme iskemik inme olarak adlandırılır; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm inmelerin yaklaşık yüzde 85’i iskemiktir.

Semptomlar sıklıkla aniden ortaya çıkar, ancak birçoğu inmeden bir veya iki gün önce kendisini belli ediyor.

İnmenin 24 Saat Önce Ortaya Çıkan Belirtileri

İnmenin Belirtileri

1. Yüksek tansiyon

Pek çok insan yüksek tansiyona sahiptir ve herhangi bir belirti göstermez ancak yüksek tansiyon, beyninizin kan damarlarına zarar vererek ve onu zayıflatarak felce yol açabilir. Yüksek tansiyon aynı zamanda beyninize giden arterlerde kan pıhtılarının oluşmasına, kan akışını engellemesine ve potansiyel olarak felce neden olabilir.

2. Sert boyun

Çok sayıda inme hastası, gözlerinde ağrı ve boynun arasında ağrıya neden olabilecek, başlarında dayanılmaz bir ağrı olduğunu bildiriyor.

3. Karışıklık

Konuşma ya da anlamada zorluk yaşıyorsanız, kanın dili kontrol eden ve pıhtıya beynin bulunduğu bölgeye ulaşamadığı anlamına gelebilir.

4. Yarma baş ağrısı

Bazen hepimiz baş ağrısı çekeriz ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur.

Ancak, daha önce hiç yaşamadığınız acı ile aniden açıklanamayan bir baş ağrısı alırsanız, en yakın acil servise gitmelisiniz.

5. Felç

Vücudunuzun bir tarafı yanıt vermezse, health.usnews.com sitesine göre bir felç belirtisi olabilir . Vücudunuzun bir tarafındaki uzuvlarınızı kaldıramıyorsanız, bu kontrol etmeniz gereken açık bir sinyaldir.

6. Görme sorunu

Bir veya her iki gözde ani bir görsel rahatsızlık inme geçirdiğinizin bir işareti olabilir. İnme, bir veya her iki gözde görme yeteneğini azaltabilir veya çift görmeye neden olabilir.

7. yürüme sorunu

Koordinasyon kaybı ve denge ya da yürüme zorluğu bir inme gerçekleştiğini gösterebilir.

8. Bulantı ve kusma

The Stroke Association’a göre, beynin arka kısmındaki bir damarın tıkanmasına bağlı felç geçiriyorsanız, bulantı veya kusma bunun bir belirtisi olabilir.

Bulantı ve kusma bazen inmeye eşlik eder, özellikle inme beynin içinde kanamaya neden olabilir.

Hızlı İnme Testi

Bir kişinin felç geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, FAST denilen testi yapabilirsiniz.

  • F – Yüzü sarkma 
  • A – Kol zayıflığı  
  • S – Konuşma zorluğu 
  • T – 112’yi arama zamanı

Birisi yukarıdaki işaretleri gösteriyorsa derhal tıbbi yardım almalısınız.

Lütfen bu makaleyi paylaşın unutmayın!

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu