Sağlık

Kalp Krizinin Dikkat Edilmeyen 5 Gizli Belirtisi

Gündelik hayatın yorgunluğu, stersi ve bir çok hastalık kalp krizini tetiklemektedir. Kalp krizi her yaşta görülebilen ciddi bir durumdur ve hızlı bir şekilde tedavi edilmez ise sonuç çok kötü olabilir.

Fakat kalp krizi genellikle gelmeden önce bizleri bazı ufak sinyaller vererek uyarmaktadır. Bu sinyalleri dikkate almak hayatımızı kurtarabilir. Bu gün sizlere uzmanların da bu konuda bizleri çok uyardığı ve mutlaka dikkat etmemizi istedikleri kalp krizinin erken belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kalp Krizinin Dikkat Edilmeyen 5 Gizli Belirtisi

KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ

Göğüs Ağrısı;

Kalp krizini en yaygın olarak görülen belirtisidir. Kalp krizi geçiren kişilerin yarısından fazlasında göğüs ağrısı gözlemlenmiştir. Bu ağrı her kişide farklı olarak görülmektedir.

Kalp krizi belirtisi olan göğüs ağrısı kimi zaman baskı kimi zamanda yanma şeklinde görülmektedir.

Baş Dönmesi ve Baygınlık Hissi;

Baygınlık ve baş dönmesi hissi tek başına bir kalp krizi belirtisi olmayabilir. Çünkü baygınlık ve baş dönmesi ani hareketten ve ya tansiyondan da meydana gelebilmektedir.

Ama baş dönmesi ile göğüs ağrısı ve nefes darlığı da yaşıyorsanız mutlaka bir doktora baş vurmalısınız.

Çene ve Boğazda Ağrı;

Baş dönmesi gibi çene ve boğaz ağrısı da tek başına kalp krizi belirtisi sayılmıyor. Ama göğüste başlayıp boğaza ve çeneye vuran bir ağrınız varsa, hemen bir doktora başvurmalısınız.

Soğuk Terleme;

Bu belirtiye çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü göğüs ağrısı ile soğuk terleme kalp krizinin en çok görülen belirtisidir.

Sol Kola Yayılan Ağrı ve Nefes Darlığı;

Kalp krizinin en çok görülen belirtilerinden biride göğüsten başlayıp sol kola yayılan ağrı hissidir. Kalp krizi esnasında bu ağrı genellikle göğüste başlayıp sol kola doğru yayılır.

Aynı zamanda nefes darlığı da en çok görülen belirtilerdendir. Özellikle sol kola yayılan göğüs ağrınız ve nefes darlığınız varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Herkesin bilmesi ve dikkat etmesi gereken bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu