Ana Sayfa Haberler Koronavirüs Hastalığını Yaşayan İngiliz Vatandaşı Connor Reed Yaşadıklarını Anlattı

Koronavirüs Hastalığını Yaşayan İngiliz Vatandaşı Connor Reed Yaşadıklarını Anlattı

10126
0

Dünyada yeni tip koronavirüs’ün ilk görüldüğü şehir olan Wuhan şehrinde yaşayan ve koronavirüsü’ne yakalanan ingiliz vatandaşı bu süreci nasıl atlattığını anlatıyor.

Yaşadıklarını anlatıken paylaştığı şu cümleler insanı gerçekten ürkütüyor, “Soğuk algınlığı sırasında burun tıkanıklığı, sinüs sorunları ve öksürük vardı. Çok ciddi olmasa da rahatsız ediciydi. Grip belirtileri gösterdiğimde ise sanki bir kamyon çarpmış gibi oldum. Akciğerimin yarısını kullanamıyormuşum gibiydi. Sanki aldığım nefes yetmiyor, bir kese kağıdı içinde nefes alıp veriyormuşum gibi bir durumdaydım.”

Reed hastalığı 72 günde atlatabildiğini dile getirerek yaşadıklarını özetle şu şekilde anlatıyor. Kendisine sorulan sorular ve cevapları.

Koronavirüs hastalığını yaşayan ve bu süreci atlatan biri olarak, neler hissettin?

Reed şu şekilde cevaplıyor. “Hastalığın farklı aşamaları var. İlk başlarda nezle olduğunuzu düşünüyorsunuz. Burnunuz tıkanıyor, kulaklarını doluyor. Ama kendinizi kötü hissetmiyorsunuz. Fakat bu sadece başlangıç. Ardından kendinizi kötü hissetmeye başlıyorsunuz. Bir anda kendinizi yatağa hapsolmuş ve çok ağır bir grip yaşıyormuş gibi buluyorsunuz. Bu süreçte hayati bir tehlikem yoktu. Fakat daha önce hiç böyle bir grip geçirmemiştim.

Ama ardından akciğer enflamasyonu ortaya çıktı. Bu aşama gerçekten çok kötü. Öksürmekten sesim kısılmıştı. Bu süreçten sonra artık bir hastaneye gitmeme gerektiğini düşündüm.”

Akciğer enflamasyonu geçirmek nasıl bir durum, kendini nasıl hissettin?

“Bu gerçekten korkunç bir durum. Ciğerlerinizin sanki %20’nini kullanıyormuşsunuz gibi oluyor. Ayağa kalkıp başka bir odaya gitmeye çalışıyorsunuz fakat gidemiyorsunuz. Buna nefesiniz yetmiyor. Asla derin nefes alamıyorsunuz. Sanki bir kese kağıdının içerisine nefes alıp veriyormuşsunuz gibi oluyor. Anlayacağınız çok kötü bir durum.”

Ne kadar süredir karantina altındasın?

“Yaklaşık olarak 40 gündür bulunduğum binada karantina altındayım. Bu da olduğum sürede telefonum ve diğer sosyal medya araçları sayesinde dilediğim kişiyle görüşebildim. Bu nedenle çok yalnızlık çektiğim söylenemez. Ama hiç kimseyle yüz yüze olamamak çok sıkıcı.”

Son olarak karantinaya alınacak biri olursa nasıl davranmalı?

“Öncelikle panik olmayın. Evde zaman geçirebileceğiniz hobiler edinin. Eğer size virüs bulaşmışsa asla dışarıya çıkmayın. Çünkü diğer insanlara da bulaştırabilir ve onlara çok daha ciddi zararlar verebilirsiniz. Diğer insanları da mutlaka düşünün.”

Connor Reed’in hastalığını BBC’ye anlattığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.👇

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.