Yararlı Bilgiler

Modanın Sürekli Kendini Tekrarladığına 10 Kanıt

Hayatta her şey kendini belirli aralıklarla tekrar eder. Moda da bunlardan bir tanesidir. Şuanda etrafımızda moda olarak gördüğümüz şeyler bundan yıllar önce denenmiş şeylerdir.

Bugün moda olarak görülen şeyler bundan yıllar önce modacılar tarafından icat edilmiş ve denemiş şeylerdir.

Sizlere bugün moda olarak gördüğümüz ve belki de deneyen kişinin kendisinin keşfettiğini sandığımız fakat aslında öyle olmayan moda trendlerinin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığından bahsedeceğiz.

10 moda trendi ve ortaya çıkışları;

1- 1940’lardan kalma kabanlar

1940'lardan kalma kabanlar

Siper ilk olarak 1901 yılında İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından askerlerin kendisini koruması için kullanımına izin verdiği bir kaban türüdür. Birinci Dünya savaşı sona erdikten sonra bu siperler halkın dolaplarına da girmeye başlamış ve bir moda akımı haline gelmiştir.

Siperler 40’lı ve 60’ lı yılların filmlerinde oldukça çok kullanılmış ve bu sayede tüm dünyada bilinir hale gelmiştir.

2- 19. yüzyıldan kalma fırfırlar

19. yüzyıldan kalma fırfırlar

Fırfırlar özellikler 1920 ve 2000 yıllarında oldukça sık kullanıldı ve bir moda akımı haline geldi. Günümüzde de oldukça sık kullanılan fırfırlar bundan bir asır önce ortaya çıkmıştır.

3- 1940’lardan kalma Peplum

1940'lardan kalma Peplum

Bu moda akılımı 1900’lü yıllarda ortaya çıkmış ve o zamanlarda kullanan kişilerin kendi kusurlarını gizlemek için kullandığı bir üst etek olarak adlandırılmıştır.

Günümüzde de halen kullanılan bu parçalar artık dar pantolon ve eteklerin üzerine tercih ediliyor.

4- 1990’lardan küt saç kesimi

1990'lardan küt saç kesimi

Bob saç kesimi olarak adlandırılan saç kesimi günümüzde tekrardan tercih edilen bir saç kesimi haline geldi. Günümüzdeki versiyonu eskisinden farklı olarak uzun saçlarda ve dalgalı saçlarda tercih ediliyor.

5- 1930’lardan midi etekler

1930'lardan midi etekler

Mini etekler günümüzün mutfak modasının en çok tercih edilen giysilerinden biri halindedir. Bu moda 80’li yıllarda oldukça çok kullanılan ve beğeni gören bir moda akımıydı.

90 Yılların güzelleri bir başkaydı. 90’lı yıllarda estetik olmadan güzel olmayı başarmış 10 kadını görmek için vaybepost.com/90-li-yillarin-estetik-olmadan-muhtesem-gorunen-kadinlari bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

6- 1990’lardan kıvrık paça kot pantolon

1990'lardan kıvrık paça kot pantolon

90’lı yıllarda “piramit” adı verilen kot pantolonların paçaları kıvrılırdı. Bu şekilde farklı bir moda akımı başlamıştır. Aynı uygulama günümüzde de devam ediyor.

7- 1940’lardan kalma çorapla ayakkabı veya sandalet giyme

1940'lardan kalma çorapla ayakkabı veya sandalet giyme

Sandaletli çoraplar ve ayakkabılar 1930 ve 1950’li yıllarda çok tercih edilen bir moda akımıydı. Ama zaman geçtikçe bu moda akımı insanlara tarafından komik bulunmaya başlandı ve unutuldu. Fakat 2014 yılında bu moda akımı birden tekrar otaya çıktı ve modacılar tarafından tekrar kullanılmaya başlandı.

8- 2000’lerden sivri burunlu ayakkabılar

2000'lerden sivri burunlu ayakkabılar

Sivri burun ayakkabılar 2000’li yıllarda çok kullanılan bir moda trendiydi. Fakat sonra zamanla kayboldu. Bu moda akımı 2017 yılında yenilenmiş olarak tekrar karşımıza çıktı.

9- 1950’lerden kalma geniş paça pantolonlar

1950'lerden kalma geniş paça pantolonlar

Culottes orak adlandırılan pantolonlar çok uzun yıllardır kullanılan ve kadınların vazgeçilmez tercihlerinden biri olmuştur. Bugün bile halen sevilerek giyiliyor. Farklı renklerde, uzunluklarda kullanılmaktadır. Bu pantolonlar hem gündelik hayatta hem de şık bir giysi olarak da tercih edilebilmektedir.

10- 1950’lerden kalma mayolar

1950'lerden kalma mayolar

Günümüzde kullanılan mayolar 1950’li yıllarda ortaya çıktı ve bir anda tüm bayanların tercih ettiği bir moda akımı haline geldi. Zaman içerisinde bu mayolar çok farklı tiplerde üretildi ve kullanıldı.

Yaklaşık 70 yıl sonra tek parça mayolar tekrar moda haline geldi.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu