Yararlı Bilgiler

Karpuz nasıl seçilir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Karpuz, yaz aylarının olmazsa olmaz meyvelerinden biridir. Sıcaklarda içimizi ferahlatan hatta bazıları için yaz aylarında yenebilen tek besindir bile diyebiliriz.

Fakat bu tatlı meyveyi seçerken çok dikkat etmeliyiz. Bilmeden ve istemeden tatlı yerine kelek karpuz alabiliriz. Karpuz seçmenin bazı küçük tüyoları var. Bazılarımız karpuzu almadan öne bir kaç ufak darbe vurur ve tok bir ses geliyorsa o karpuz tatlıdır diye düşünür.

Bunun haricinde biraz garanti yöntem var. Bu bilgileri bir çiftçi arkadaşımız paylaştı.

Karpuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatlı karpuzu seçmenin yolları
Karpuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alacağınız karpuzun dip kısmına dikkat edin. Karpuzun dip kısmı ne kadar sarı ise o karpuz o kadar tatlıdır. Dipleri beyaz olan karpuzlardan uzak durun.

Tatlı karpuzu seçmenin yolları
Karpuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karpuz üzerindeki kahverengi çizgileri ve noktaları gördüğümüzde o karpuzun iyi olmadığını düşünürüz. Fakat aslında tam tersi karpuz üzerindeki kahverengi çizikler ve benekler karpuzun çiçeğine arıların çok geldiğini ve tozlaşmanın çok olduğunu gösterir. Tozlaşması çok olan karpuzlar bir o kadar tatlı ve lezzetlidir.

Tatlı ve sulu karpuzları ayırma
Karpuz Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karpuzların şekilleri karpuzun tatlı ve ya sulu olduğunu gösterir. Bu için ticaretini yapanlar karpuzları buna göre ayırırlar.

Eğer karpuz ince ve uzunsa o karpuz bol suludur. Eğer karpuz yuvarlaksa o karpuz tatlıdır.

alacağınız karpuzun büyüklüğüne çok takılmayın. Karpuzun büyük ve ya küçük olması karpuzun tatlı olmasını sağlamaz. Önemli olan karpuzu kucağınıza aldığınızda karpuzun ağır olmasıdır.

Eğer hafif bir karpuz alırsanız büyük olasılıkla kelek çıkar.

Son olarak birde karpuzun sapına bakmalısınız. Eğer karpuzun sapı koyu renkliyse karpuzun olgun olduğunu gösterir. Ama yeşil renkliyse uzak durun daha olgunlaşmamıştır.

Karpuz seçmenin bu kolay ve pratik yolunu sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu