Ana Sayfa Haberler Normalleşme Süreci Gün Gün Olarak Açıklandı: Peki Neler Olacak?

Normalleşme Süreci Gün Gün Olarak Açıklandı: Peki Neler Olacak?

398
0

Yaşadığımız bu zor günlerde herkesin aklına ilke gelen acaba ne zaman eski hayatımıza geri dönebileceğiz. Herkes 10 Mart öncesine dönmek istiyor fakat bu pek yakın zamanda mümkün olacakmış gibi görünmüyor.

Bu süreçte dün itibariyle bazı gazete sayfalarında normalleşme sürecinin nasıl olacağı konusunda bilgiler ve haberler dolaşmaya başladı. Bu çıkan haberlere göre gün gün olacaklar ve nelerin eskisi gibi olacağı konusunda bilgiler aktarılıyor.

Bizde bu haberlerde geçenleri sizler için derledik.

Paylaşılan bilgilerde hayatın tüm alanlarına dair normalleşme süreçleri hakkında bilgi veriliyor. Bu bilgilere göre olacaklar şu şekilde;

Sokağa çıkmada yaş kısıtlamasının kaldırılması (27 Mayıs 2020)

Bu konudaki düşünceler sürecin iyi gitmesi halinde Ramazan Bayramı sonrasında sokağa çıkma yasağında ki yaş kısıtlamasının kaldırılması.

İç Hat Uçuşlarının Yeniden Başlaması (27 Mayıs 2020)

Bu konuda bir süredir farklı yayın ortamlarında haberler çıkıyor. Fakat halen net bir bilgi yok. Uçuşlarının belirli bölgelere tekrar başlayabileceği ve bu uçuşların yoğun güvenlik önlemleri altında yapılması düşünülüyor.

Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile çay bahçesi, dernek lokalleri, yüzme havuzu, kaplıca ve spor merkezleri gibi tesislerin açılması (1 Haziran 2020)

Sosyal yaşam alanlarına ilişkin önlemlerin 1 Haziran’dan itibaren gevşetilmesi bekleniyor.

Nikah salonlarının azami yüzde 25 kapasitesinin aşılmaması şartlarına uyarak kademeli açılması (1 Haziran 2020)

Nikah salonlarının Haziran ayının sonuna kadar azami %25 kapasiteli olarak çalışması bekleniyor. 1 Temmuz’dan sonra ise planın daha esnek olabileceğini de söyleyelim. Ağustos ayına ilişkin bir plan ise henüz bulunmuyor. Düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması 1 Temmuz’u bulacak.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması (1 Haziran 2020)

Şu anda aktif olarak resmi bayramlarda ve hafta sonlarında gördüğümüz sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Haziran itibarıyla kalkması bekleniyor.

Okula uyum sürecinde öğretmenlere ve velilere yönelik salgın sonrası okula uyum kılavuzunun hazırlanması, normal hayata uyum sağlayamayan çocuklara psiko-sosyal desteğin sağlanması (15 Haziran 2020)

Yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin sürelerin pandemi öncesindeki gibi uygulanması (17 Temmuz 2020)

2020-2021 eğitim-öğretim yılının telafi eğitimi yapılacak şekilde Ağustos ayının son haftasında açılması (24 Ağustos 2020)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.