Yararlı Bilgiler

Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürüğü Ne Keser?

Özellikle son bahar ve kış aylarında havaların değişmesiyle birlikte üst solunum yolu hastalıklarına sıkça rastlanmaktadır. Bu hastalıkların tüm etkileri bizleri zor duruma düşürse de özellikle öksürük bizleri çok olumsuz etkilemektedir. Bu durumda herkesin merak ettiği soru öksürüğe ne iyi gelir, öksürükten nasıl kurtulabilirim oluyor.

Bu yazımızda sizlere öksürükten kolaylıkla nasıl kurtulabilirsiniz. Öksürükten kurtulmanıza yardımcı olacak olan doğal karışımlar nelerdir bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Sizde öksürükten ve özellikle geceleri uykunuzdan uyandıran öksürükten şikayetçiyseniz tamda doğru yerde doğru yazıyı okuyorsunuz. Birazdan sizlerle paylaşacağımız bu kolay ve doğal yöntemlerle bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Hadi hep birlikte bu doğal yöntemleri inceleyelim. Ama öncelikle bu öksürük neden meydana geliyor bunu bilmemiz gerekiyor.

Öksürük neden olur?

Öksürüğün ilk nedenleri kış aylarında çok fazla görülen grip, nezle gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların çoğunlukla ilk belirtileri öksürük oluyor. Bu hastalıkların yanı sıra sigara içmek, alerjik etkenler ve solunum yolu hastalıkları da öksürüğe neden olmaktadır.

Öksürük zamanla krize dönüşebilir ve bu durum bizleri oldukça zor durumlara sokabilmektedir. Bu öksürükten kurtulmanın tek yolu ilaç kullanmak değildir. Sizde böyle düşünüyorsanız birazdan paylaşacağımız doğal çözümler tam size göre demektir.

Öksürüğe iyi gelen karabiber bal karışımı
Karabiber, bal ve süt ile öksürükten kurtulma

Karabiber, bal ve süt ile öksürükten kurtulma

Bahsedeceğimiz doğal karışımların en etkililerinden biri bu süt, karabiber ve bal karışımıdır. Bu karışımı doğal öksürük şurubu olarak da adlandırabiliriz. Bu karışımı hazırlamak oldukça kolaydır.

Sütün içerisine bal ve karabiberi ekleyip karıştırınız. Bu karışımı günde bir kaç defa rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ama şu konuda sizleri uyaralım süt sıcakken içerisine bal eklemeyin. Çünkü balın yapısı aşırı sıcakta bozuluyor ve faydasından çok zararı oluyor.

Ilık su tüketerek öksürükten kurtulun

Bu yöntem kulağa çok kolay gelebilir ama oldukça etkilidir. Gün içerisinde yaklaşık 2 litre civarında ılık su tüketmek öksürüğün yumuşamasına neden olacaktır. Bu gün içerisinde uygulayabileceğiniz en kolay yöntemdir.

Öksürükten kurtulmak için bol bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Ilık su boğazın yumuşamasını sağlayacağından öksürük nöbetlerinden sizi koruyacaktır.

Öksürüğe iyi gelen bal kekik karışımı
Öksürüğe iyi gelen kekik ve bal karışımı

Öksürüğe iyi gelen kekik ve bal karışımı

Öksürükten kurtulmanızı sağlayacak bir diğer doğal şurup tarifi de kekik ve bal karışımıdır. Taze yada kurutulmuş kekiği bir miktar sıcak suyun içerisinde demleyin. Kekiğin tadı oldukça acı olduğu için tatlandırmak için içerisine bir miktar bak ilave edin.

Bu karışım adeta atom etkisi gösterecek ve öksürüğünüze çare olacaktır. Bu doğal öksürük şurubunu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Portakal suyu ve badem öksüğünüze çare olacak

Geceleri uyutmayan öksürükten kurtulmanızı sağlayacak bir diğer doğal karışım badem ve portakal suyu karışımıdır. Bu karışımı hazırlamak için, bir miktar bademi iyice ezin ve oda sıcaklığında olan portakal suyunun içerisine ekleyin.

Bu hazırladığınız karışımı tükettiğinizde öksürüğün azaldığını göreceksiniz. Bu karışım hem C vitamini bakımından çok zengin hemde tam bir öksürük savardır.

Meyan kökü ile öksürük ve balgamdan kurtulun

Eğer balgamlı bir öksürüğünüz varsa meyan kökü tam aradığınız doğal çözüm olabilir. Meyan kökünün balgam söktürücü özelliği sayesinde günde 2 -3 defa meyan kökü çiğnemek balgam söktürmeye ve öksürüğe çare olacaktır.

Tüm bu karışımlardan hangisi sizin için uygunsa onu deneyebilirsiniz. Ama unutmadan belirtmek isteriz ki bu öneriler sadece tedavinizde yardımcı olacaktır. Asıl tedavi için öncelikle doktorunuza başvurmalısınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu