Yararlı Bilgiler

Pilotlar Uçakta Neden Balta Taşır?

Eğer daha önce bir uçak yolculuğu yaptıysanız, güvenlik önlemlerinin nasıl üst seviyede olduğunu bilirsiniz. Yolcuların havalimanlarına ve uçak içerisine alabilecekleri eşyalar sınırlıdır. Hatta uçaklara su bile sokmak yasaktır.

Havalimanlarına girişlerde ve uçağa girişte çantanız detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu incelemeler uçuş esnasında istenmeyen olayların yaşanmaması ve güvenli bir uçuş için son derece önemlidir. Uçak ve havalimanlarına silah ya da silah olarak kullanılabilecek hiçbir şeyi sokamazsınız.

Uçaklarda Neden Balta Bulunur?

Uçaklarda Neden Balta Bulunur?

Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam etmelisiniz. İlk duyduğunuzda sizde çok garipsemiş olabilirsiniz. Ama kullanım amacı düşünüldüğünde son derece gerekli bir araç konumundadır.

Uçak kokpitlerinde pilotların kolaylıkla ulaşabilecekleri bir balta bulunmaktadır. Hatta bu baltanın 19’dan fazla yolcu taşıyan tüm uçaklarda bulunması zorunludur. Bu balta acil durumda pilotların camı kırmaları için gereklidir.

Bu balta aynı zamanda uçak kokpitinde yangın çıkması durumunda devreleri kesmek ve kapıyı kırmak içinde kullanılmaktadır.

Günümüzde bazı havayolu şirketleri terör olaylarının önüne geçebilmek için baltaları ısıya ve darbeye dayalı levyeler ile değiştirmiştir. Fakat halen bu geleneği devam ettiren firmalar vardır.

Uçaklarda bulunan baltalar acil durumlarda bir hayat kurtarıcı olarak kullanılmaktadır. Uçaklarda bulunması zorunludur. Bu tür eşyaları yolcuların uçağa değil havalimanlarına bile sokması kesinlikle yasaktır.

Fakat bu durum acil durum baltasında pilotlar için geçerli değildir. Bu balta acil durumlarda pilotların kokpiti terk etmesi için gereklidir.

Kaynak: brightside.me

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu