Ana Sayfa Haberler Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa İlacı Hakkında Açıklamalar Yaptı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa İlacı Hakkında Açıklamalar Yaptı

531
0

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından herkesi heyecanlandıran bir paylaşım yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bu paylaşımı hakkında yeni açıklamalar yaptı. Sosyal medya hesabından paylaştığı Dornaz Alfa ilacı hakkında açıklamalarda bulundu.

Ovalı, sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve bu ilacı kendilerinin bulmadığını dile getirdi. Kendilerinin sadece laboratuvar ortamında bu ilacı test ettiklerini ve güzel sonuçlar aldıklarını dile getirdi. Bu ilacın halen başka hastalıklar üzerinde kullanılmaya devam ettiğini belirtti.

Bu ilacın klinik deneylerde denenmesinin çok faydalı olacağını ve bu konuda çalışmaların biran önce başlaması gerektiğini belirtti. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımın yanlış anlaşıldığını dile getirdi.

İşte Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın açıklamaları şu şekilde;

  • “16.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.”  diyen Ovalı, şöyle devam etti:
  • Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Kovid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi. 
  • Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir. 
  • Bu ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir.”

Sosyal Medya Paylaşımları da bu şekilde;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.