Sağlık

Reflünün Artmasının 5 Nedeni ve Çözüm Yolları

Sizde yemeklerden sonra midenizde bir yanma veya ağzınıza acı su gelmesi gibi bir his hissediyorsanız, muhtemelen sizde reflü sorunu yaşıyorsunuz. Bu çok yaygın durumdur, her gün yaptığımız çok görünüşte masum pek çok şey tarafından tetiklenebilir. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek, bu sorunu hafifletmek için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Sizler için reflüyü tetikleyen ve dikkat etmemiz gereken alışkanlıkları araştırdık ve listeledik.

Dar Kıyafetler Giymek Reflüyü Arttırı

Dar Giysiler Giymek

Dar giysiler sizi çok çekici gösterse de onları çok sık giymek sağlığınız için en iyi seçim değildir. Dar giysiler uzun süre giyildiğinde kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda dar kıyafetler reflüyü de tetiklemektedir. Dar kot pantolonlar ve kemerler midenize baskı yaptığı için mide ekşimesinin rahatsız edici semptomlarını daha da kötüleştirebilirler.

Düz Uyumak

Yastıksız uyumak boyun ve omurganız için iyi olsa da reflü sorununuz varsa kesinlikle uyku pozisyonunuz değiştirmelisiniz. Uzmanlar, sindirim için gerekli olan mide asidinin gece yemek borumuza kaçmaması için eğimli şekilde yatmamızı tavsiye ediyorlar. Uyurken başınız düz değil biraz daha dik konumda olmalıdır. Bunun için başınızın altına yastık koyabilirsiniz.

Yemekten Sonra Yatmak

Yemek yedikten sonra yatmak istediğiniz geliyorsa, kesinlikle bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Yemeklerden sonra hemen yatarsanız, midenizde bulunan yemekler yemek borunuza doğru taşar ve bu da reflüyü tetiklemektedir. Yemekten sonra dik oturmak ve yatmadan önce en az 2-3 saat beklemek daha iyidir.

Çok Kahve İçmek

Kahvenin bir takım sağlık yararları olsa da ve birçok insan sıcak bir fincan kahve olmadan bir gün hayal edemezken, asit reflüsünden şikayetçi olursanız kafein alımınızı sınırlamak isteyebilirsiniz. Kahve, mide ekşimesi semptomlarını daha da kötüleştirebilir ve içtikten sonra kendinizi kötü hissettiğinizi fark ederseniz, yavaş yavaş kesmek doğru seçim olabilir.

Yemek sırasında su içiyorsunuz

Su içmek sağlığınız için kesinlikle çok önemli olsa da su içtiğiniz zaman da önemlidir. Bazen yemek yerken su içme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu durum yemek yemeyi kolaylaştırıyor gibi görünebilir fakat reflüyü tetiklemektedir. Yemek sırasında çok fazla sıvı içmek, uygun sindirim için ihtiyacınız olan mide asitlerini sulandırır. Ve suyunuzu buzlu içmeyi seviyorsanız, soğuk içecek kan damarlarınızın daralmasına ve yağların katılaşmasına neden olarak yiyecekleri sindirmeyi daha da zorlaştıracaktır.

Kaynak: brightside.me

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu