Sağlık

Savant Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Savant sendromu, ilk örneği 1783 yılında görülen ve otizm gibi hastalıkların neden olduğu insanlarda sıra dışı zihinsel yeteneklerin görülmesi durumudur.

Savant sendromu olan kişilerde genellikle hesaplama ve zihinsel yetenekler oldukça gelişmiştir. Bunun nedeni olarak da uzmanlar otizm gibi hastalıkların beynin bir bölümüne verdiği zarardan dolayı beynin diğer bölümünün aşırı derecede gelişmesi olarak görmektedir.

Savant sendromunun ilk örneğine 1783 yılında Jedediiah Buxton isminde bir kişide görülmüştür. Bu kişinin sıra dışı bir hesaplama yeteneği varmış ve etrafındaki herkes bunun ilk farkına vardıklarında çok şaşırmışlar.

Günümüzde ve şimdiye kadar en çok ünlenen savant ise Kim Peek’tir. Savant olarak bilinen bir çok ünlü isimde bulunmaktadır.

Savant sendromu belirtileri
SAVANT SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

SAVANT SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Duygusal olarak uyarılma
  • Kalıplaşmış ve sürekli aynı şeyleri tekrarlama
  • Aynı şeyleri yapmada ısrar etme
  • Sohbet etmede güçlük çekme
  • Konuşmasını öğrenememe
  • Karşıdaki kişiyle göz kontağı kuramama
  • Aynı yaştaki kişilerle arkadaşlık yapamama

Tüm bu belirtiler otizm belirtileridir. Çünkü savant sendromlu kişilerin çoğunluğu otizmli kişilerdir. Her 10 otizmli kişiden birinde savant sendromu görülmektedir.

Savant sendromunun nedenleri uzun yıllardan bu yana araştırılmaktadır. Fakat halen kesin bir tanı konulamamıştır. Araştırma yapan bazı uzmanlara göre gen ve genlerin neden olduğu gibi zihinsel rahatsızlıktır.

Savant sendromu olan kişiler bazı konularda üstün yetenekler sergileyebilirler. Bu yetenekler zihinsel aktiviteler, sanat ve ezber gibi yeteneklerdir.

SAVANT SENDROMUNUN TEDAVİSİ

Savant sendromunun bilinen bir olumsuzluğu ve zararı bulunmamaktadır. Savant sendromuna neden olan ve altta yatan nedenlerin araştırılması gerekmektedir. Savant sendromu olan kişilerde sahip olduğu üstün yeteneklerin üzerine gidilmesi ve bu yeteneklerini kişinin kullanabilmesi sağlanmalıdır.

Bu sayede altta yatan zihinsel bozuklukların tedavisinde büyük kolaylık sağlanmaktadır. Savant sendromu ve otizm bir hastalık değildir. Bu kişiler sadece bizlerden farklıdır. Çoğunlukla diğer normal insanlardan çok daha zeki ve yetenekli kişilerdir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu