Yararlı Bilgiler

Sıcak Hava Balonu Nasıl Çalışır?

Sıcak hava balonu nasıl uçar? Sizde bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bizlerde sizler gibi bu sorunun cevabını aradık ve bu konuda bulduklarımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Hiç şüphe yok ki sıcak hava balonları hakkında en doğru bilgileri öğrenmek için onları deneyimlemek gerekiyor. Denediğinizde sizde göreceksiniz ki bu muhteşem bir duygu.

Zaman kaybetmeden sıcak hava balonlarının nasıl uçtuğunu ve bu balonlar hakkında bazı bilinmeyenleri öğrenelim.

Sıcak Hava Balonu Nedir?

Sıcak hava balonu, içerisine yüklenen sıcak havanın yardımıyla uçan bir hava aracıdır. Sıcak hava balonları iki gruba ayrılmaktadır. Her iki türde günümüzden çok önceleri 18. yüz yılda geliştirilmiştir. Bu balonlar günümüzde halen kullanılmaktadır.

Sıcak Hava Balonu Nasıl Uçar?

Sıcak hava balonları kullandıkları sistemlere göre üç gruba ayrılırlar. En fazla kullanılan tür olan Montgolfier tipi balonlardır. Bu balonlarda bir balonun içerisindeki havayı ısıtmak için ateş kullanılmaktadır. Bu sayede balonun yükselmesi ve alçalması sağlanır.

Bir diğer modelde ise aynı şekilde hava kullanılmaktadır fakat balonun üzerinde hidrojen ve ya helyum bölümü bulunmaktadır. Bu balonlara hibrit balonlar denir. Bu balonlar uzun mesafeler kat etmek için kullanılmaktadır.

Bir diğer türde ise balon içerisinde sıcak hava kullanılmaz. Balonun içerisinde saf bir hava vardır ve kontrol etmek için gaz dışarı salınır. Bu balonlar çok fazla tercih edilmemektedir.

Sıcak Hava Balonu Nasıl Uçar?

Sıcak Hava Balonunun Parçaları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan sıcak hava balonları aşağıda ki parçalardan oluşmaktadır.

Balonlar

Balon, bir ucunda ağız adı verilen bir açıklı olan güçlü, hafif naylondan yapılmış bir kumaş parçasıdır.

Balonların içlerinde ki hava ısıtılmadan önce güçlü fanlarla içerisine hava doldurulur.

Bir yolcu balonun boyutları şişirilmeden 2180 mt küp dür. İçerisine hava doldurulduğunda ise 17.000 mt küpe kadar çıkmaktadır.

Balonlar genellikle ters göz yaşını andırmaktadır. Balonların kenarlarında pilotların gerekli duyduklarında havayı tahliye edebilecekleri veya hava yükleyebilecekleri kanallar vardır.

Sıcak Hava Balonu Sepetleri

Sıcak hava balonlarında yolcuları taşımaya yarayan sepetler çok güçlü gir çelik kafese sahiptir. Aynı zamanda bu kafesin etrafı güçlü ve hafif bir hasır örgü ile kaplıdır. Sepetler balonlara çok güçlü ve dayanıklı metal kablolar ile bağlıdır.

Sepetlerin boyutları 2 kişilikten başlar 24 kişiliğe kadar değişmektedir. Bu sepetler çoğunlukla dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Aynı zamanda sepetlerin ve balonların en fazla kaç kişi taşıyabilecekleri belirtilmektedir.

Sıcak Hava Balonu Brülörleri

Brülör, balonun motorudur. Brülör balonun içerisinde ki havayı ısıtarak balonun havalanmasını sağlamaktadır. Brülör balonun ağzının altında sepetin üzerinde metal bir kafesin içerisinde bulunur.

Brülör basınçlı tank içerisinde bulunan sıvı propan’ı oksijen ile karıştırarak ateşleme yapar. Balonu kullanan pilot balonu kontrol etmek için valf adı verilen bir parça yardımıyla brülörü kontrol eder.

Sıcak Hava Balonları Nasıl Çalışır?

Sıcak hava balonları balon içerisinde bulunan havanın brülör adı verilen motor yardımıyla ısıtılması sonucunda havalanmaktadır. Balo içerisindeki ısıtılmış hafa dışarıdaki soğuk havadan daha ağır olduğu için balon havalanmaya başlamaktadır.

Balonun içerisindeki hava soğumaya başladığında balon yavaş yavaş aşağıya inmeye başlayacaktır. Pilotlar bu şekilde balonları yükseltmekte ve indirmektedir.

Sıcak Hava Balonunu Nasıl Yönetilir?

Balonları bir uçak gibi yönetmek mümkün değildir. Sadece balon içerisindeki hava ısıtılarak yada soğutularak balonun yükselmesi ve ya alçalması sağlanabilir.

Balonlar hareket etmek için rüzgarları ve hava akımlarını kullanmaktadır. Pilotlar balonları yönlendirmek istedikleri yöne doğru esen rüzgarları kullanmaktadır.

Sıcak Hava Balonunu İndirme

Sıcak hava balonlarını uçak yada helikopter gibi önceden belirlenen bir alana indirmek mümkün değildir. Balonlar yönetilemedikleri için rüzgarın ve ya hava akımının kendilerini yönlendirdikleri yöne doğru hareket ederler.

Sıcak hava balonları indirilmek istendiğinde genellikle boş bir arazi tercih edilir. Balon inişe geçtiğinde güvenlik için tüm yolcuların iniş pozisyonu almaları gerekmektedir.

Balon yere yaklaştığında pilot balon üzerinde bulunan havalandırma deliklerini açarak sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlar. Balon sepetleri bazen iniş esnasında devrilebilmektedir. Fakat bu oldukça olağan bir durumdur.

Balonlar ile bulutların üzerinde bir heyecan yaşamak oldukça mutluluk verici olmaktadır. Özellikle macera arayan herkesin mutlaka denemesi gereklidir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu