Sağlık

Vücudunuzda Parazit Olduğunu Gösteren 8 Belirti

Parazit, vücudumuzda bulunan organizmalar üzerinde yaşayan ve onlardan beslenen zararlı organizmalar olarak adlandırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl dünya üzerinde 3,5 milyar insan farklı parazitlerden kaynaklı hastalanıyor ve tedavi görüyor.

Parazitler en çok bağırsaklarda görülüyor. Fakat parazitler tüm dokular üzerinde yaşayabildiğinden diğer organlarımızda da görülebiliyor. Parazitler vücudumuzdaki besinleri tükettiklerinden tüm faydalı organizmalara ve organlarımıza zarar verebiliyorlar.

Bu nedenler sağlıklı beslenmeye ve kişisel hijyene çok dikkat etmeli ve bunu bir yaşam felsefesi haline getirmemiz gerekiyor. Vücudunuzda parazit olduğunu anlamanın bazı yolları var. Parazitler vücudumuza girdiğinde vücudumuz buna farklı şekillerde tepki veriyor ve bize uyarı gönderiyor.

Vücudunuzda parazit olduğunun belirtileri
Vücudumuzda Parazit Olduğunu Anlamanın Yolları

Vücudumuzda Parazit Olduğunu Anlamanın Yolları

  • Kuru cilt, egzama, kurdeşen, döküntü gibi şikayetleriniz varsa.
  • Sık sık ishal oluyorsanız.
  • Gün içerisinde kendinizi çok yorgun hissediyorsanız.
  • Eklem ağrıları, kas ağrıları, kramplar, el ve ayaklarda uyuşma, göbekte ağrı ve buna benzer kas ağrılarınız varsa.
  • Bağırsak sorunları yaşıyorsanız.
  • Uykuda dişleri gıcırdatma, uykusuzluk, uyumada zorluk çekme, sık sık uyanma ve uyku düzensizliğiniz varsa.
  • Kilo alma ve kilo vermede sıkıntı, iştah kaybı ve ya iştahın bir anda açılması, uzun süreli obezite durumu ve buna bağlı aşırı kilo alma gibi durumlarınız varsa.

Eğer bunlar gibi sıkıntılarınız varsa ve uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bu uyarılar vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini göstermektedir.

Her şeyin başı sağlık olduğunu unutmamalı ve ona göre yaşamalıyız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu