Ana Sayfa Haberler Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi! Getirilmesi Düşünülen Kurallar

Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi! Getirilmesi Düşünülen Kurallar

160
0

Geçtiğimiz hafta cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın sosyal medya hakkında yaptığı açıklamalardan sonra en çok merak edilen soru sosyal medyanın sonu mu geliyor? oldu. Bu konu halen tartışılırken gündeme 15 Temmuz’da hayata geçirileceği iddia edilen bazı kurallar ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi’nden Abdulkadir Selvi’nin haberine göre, kişilerin şeref ve itibarının korunması için sosyal medyaya “unutulma hakkı” getirilecek. Sahte hesapları durdurmak ve önüne geçebilmek için kimlik bilgileri zorunlu olacak.

Aynı şekilde gene iddialara göre sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları istenecek ve uymayan platformlar için bant daraltması uygulanabilecek. Bu konuda sosyal medya platformlarına yapılan ihtar sonrasında 30 gün içerisinde temsilci atamayan platformların bant genişliği yüzde 50 daraltılacak eğer direnilmesi durumunda yüzde 95’e kadar çıkartılabilinecek.

Bu iddiaların en çok merak edilen konusu şüphesiz büyük sosyal medya platformlarının hesap açmak için kimlik zorunluluğuna nasıl cevap vereceği.

Getirileceği iddia edilen diğer kurallar şu şekilde;

1- Sosyal medya platformlarına temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

2- Özel hayatın gizliliğinin ihlali ve kişilik haklarına saldırılarda başvurulara 48 saat içinde cevap verilecek.

3- Mahkeme kararı ile içeriklerin kaldırılmasıyla ilgili başvurulara 48 saat içinde cevap vermeyenlere 5 milyon ile 50 milyon TL arasında ceza verilecek.

4- İçeriğin kaldırılması ve erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak 3 ve 6 aylık raporlar istenecek.

Peki sizle bu konuda ne düşünüyorsunun?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.