Sağlık

Her Sabah Uyandığınızda Yapmanız Gerekenler

Sabahlar, günümüzün geri kalanının nasıl geçeceği hakkında bize birçok ip ucu verir. Her sabah yapacağımız küçük şeylerle günümüzün daha sağlıklı ve mutlu geçmesini sağlayabiliriz.

Sizlere her sabah düzenli olarak yaparsanız hayatınızı ve yaşantınızı değiştirecek bazı küçük ip uçları vereceğiz.  Sonuna kadar okumayı ve sonunda düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Sizi Stresten Uzaklaştıracak Egzersizler

Bu egzersizleri düzenli olarak her sabah uygularsanız, stresten uzak bir hayat sürersiniz.

Su İçmek

Bu adım kulağınıza çok basit gelebilir. Fakat basit olarak gördüğümüz su içmeyi maalesef bir çoğumuz yapmıyoruz. Su içmenin sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır.

Sabahları uyanın uyanmaz su içmek, sindirim sistemini harekete geçirir ve gün boyunca tükettiğimiz besinlerin daha kolay vücuda karışmasını sağlar.

Yoga Nefesleri

Stresin azalmasını sağlayan yoga nefes çeşidine, Pranayama denilmektedir. Bu nefes çeşidinde nefesimizi alırken dörde kadar sayıyoruz ve aynı şekilde nefesimizi verirken de dörde kadar sayarak veriyoruz.

Bu şekilde nefes alışverişimizi dengeli bir şekilde derinleştirerek devam ettiriyoruz. Bu hareket bizi stresten uzaklaştıracaktır.

Stresi Azaltmak İçin Yoga Nefesleri

Omuz Egzersizi

Stresli bir yaşam sürüyorsanız eminim omuzlarınız ve boynunuz ağrıyordur. Stres, özelikle omuz bölgesindeki kasların sıkışmasına ve ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız küçük hareketler bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak ve rahatlamamızı sağlayacaktır.

Zihnimizi Güçlendirecek Beyin Egzersizleri

Zihnimizi güçlü tutmak için aynı vücudumuz için yaptığımız gibi zihin egzersizleri yapmalıyız. Bu egzersizler eğlenceli ve öğreticidir.

Yılın Aylarını Alfabetik Olarak Akıldan Saymak

Bir yılda bulunan ayları alfabetik sıra ile akıldan saymak zihninizi güçlü tutmak için yapabileceğini kolay bir uygulamadır. Eğer zorluk çekerseniz bir kâğıt kalem de kullanabilirsiniz.

 Haftanın Günlerini Alfabetik ve Tersten Saymak

Haftanın günlerini aklınızdan alfabetik sıraya dizin ve tersten saymaya çalışının. Bu işlemde zihninizi güçlendirecek bir egzersizdir.

Yılın Aylarını Tersten ve Alfabetik Sıra ile Sayın

Aynı günlerde olduğu gibi aklınızdan bir yılda bulunan ayları tersten ve alfabetik sıra ile saymaya çalışın. Bu hem eğlenceli hem de zihninin için çok faydalı olacaktır.

Doğum Tarihinizi Aklınızdan Toplayın

Bu işlem zihninizi geliştirecek kolay ama etkili bir yoldur. Doğum tarihinizde bulunan rakamları aklınızdan toplayın ve daha sonra ortaya çıkan rakamları tekrar toplayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu