Ayaklarda Yanma Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ayaklarda yanma genellikle geceleri ortaya çıkan ve bir çok kişide görünen bir rahatsızlıktır. Ayak yanmasının en fazla görülen nedeni ayaklara giden sinirlerin hasar görmesidir. ayak yanmasının bilinen bir çok nedeni bulunmaktadır.

Ayak yanması kendisini çoğunlukla karıncalanma, iğne batması ve kaşıntı olarak göstermektedir. Ayak yanması ilerleyen zamanlarda ayakların üzerine basmada zorluk çıkarabilir.

Ayaklarda Yanma Neden Olur?

AYAK YANMASININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Ayak Yanmasının Nedenleri;

Ayak yanmasının nedenleri arasında, şeker hastalığı, bel fıtığı, kanda hemoglobin yüksekliği, siyatik sinirlerde hasar, aşrı derecede alkol tüketimi, amiloidoz birikimi, B12 eksikliği, vitamin eksiklikleri, böbrek yetmezliği ve huzursuz ayak sendromu yer almaktadır. Eğer düz tabanlık varsa, bu ayaklarda yanmaya neden olabilir.

Çoğunlukla Kimlerde Görülür;

Ayak yanması kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Menopoza giren kadınlarda özellikle geceleri çok fazla ayak yanması şikayeti olmaktadır. 50 yaş ve üzeri insanlarda oldukça sık görülmektedir.

Ayaklarda Yanma Nasıl Geçer;

Ayak yanmasının en büyük nedenlerinden biri B12 vitamini eksikliğidir. Et, yumurta gibi besinler çok fazla tüketmeyen kişilerde sıklıkla görülmektedir. Eğer B12 eksikliğiniz varsa ayaklarınızda ki yanma bu nedenle olabilir. B12 takviyesi yaparak ayaklarınızda ki yanmadan kurtulabilirsiniz.

Ayak yanması probleminiz varsa kullanacağınız ayakkabıya da dikkat etmelisiniz. Ayakkabınız hava alanlardan olmalıdır. Bu ayağınızın hava almasını ve rahatlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ayakkabınız ayağınızın sıkmaması gerekmektedir.

Ayrıca ayak bakımına çok dikkat edilmelidir. Kullanacağınız çorapların seçimi de oldukça önemlidir. Pamuklu çoraplar kullanılarak ayakların terlemesi önlenebilir. Buda ayak yanmanıza iyi gelecektir.

Ayakların düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması ayak yanması tedavisi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda giydiğimiz kıyafetleri bile ayak yanmasını etkilemektedir. Bu nedenle rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Tüm bunları denemeden önce bir dahiliye doktoruna görünmeniz ve ayak yanmanızın asıl nedenini öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu faydalı bilgileri sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyi akşam lar benim bacağımda yani baldirimin arkasında yanma karıncalanma var neden olur lütfen bilgi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu