Sağlık

Uyurken Sağınıza Yatmamanız İçin 5 Neden

İnsan sağlığı için uyku çok önemlidir. Yetişkin bir insanın sağlıklı bir gün geçirmesi için günde 8 saat uyuması gerekmektedir.

Uykumuzu yeteri kadar almadığımızda, ertesi gün yorgun ve bitkin hissederiz. Günümüz daha yorucu geçecektir.

Ama yapılan bazı bilimsel araştırmalar uyku süresinin değil uyku kalitesinin önemli olduğunu gösterdi.

Geceleri uyuduğumuz yön uyku sağlığımızı çok yakından ilgilendiriyor. Yapılan araştırmalar gösterdi ki geceleri uyurken sağımıza değilde solumuza doğru yatmamız gerekiyor.

Uyurken Sağınıza Yatmamanız İçin 5 Bilimsel Neden
Uyurken Sağınıza Yatmamanız İçin 5 Bilimsel Neden

Sağımıza Yatarak Uyumanın Faydaları

Sindirimi Kolaylaştırıyor

Sağınıza doğru uyuyan biriyseniz geceleri muhtemelen mide yanması problemi yaşıyorsunuzdur. Bunun nedeni sağınıza doğru yattığımızda mide asidinin yemek borusuna kaçmasıdır.

Eğer sizde mide yanması sorunu yaşıyorsanız mutlaka solunuza doğru uyumalısınız.

Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Geceleri solumuza uyuduğumuzda kalbimiz çok daha rahat çalışacak ve kendini yormayacaktır. Bunun nedeniyse atar damarların solumuza bulunması.

Eğer sağınıza doğru uyursanız kalp, kanı önce yukarı pompalamak için uğraşacak ve çok daha kolay yorulacaktır.

Anatomiye Uygun Olması

Geceleri sola doğru uyumak kolay uykuya dalmamızı sağlayacaktır. Bunun nedeniyse mide ve pankreasın vücudun sol tarafında bulunmasıdır. Solumuza yattığımızda vücudumuz rahat edeceğinden uykuya dalmak kolaylaşacaktır.

Dalağınızdaki baskıyı azaltır

Dalağın göre kanımızı temizlemektir. Sola doğru uyumak dalağımızın solumuzda bulunmasından dolayı vücudumuzdaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Lenf drenajına Katkı Sağlar

Lenf drenajı, vücudumuzdaki yararlı besinlerin bir yerden bir yere taşınması anlamına gelmektedir. Solumuza doğru yattığımızda bu sistem çok daha kolay çalışır ve vücudumuz çok daha az yorulur.

Sola doğru yatmanın faydalarını tüm sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayınız…

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu