Sağlık

Uykusuzluğa ve Uyku Apnesine İyi Gelen 4 Bitki

Bir çok kişi gündelik hayatın sorunlarından ve ya farklı sağlık sorunlarından dolayı uykusuzluk çekiyor.

Uyku Apnesi Nedir?

Uykusuz kalmanın ya da uymakta zorluk çekmenin nedenlerinden biride uyku apnesidir. Uyku apnesi, uyku esnasında nefes alıp vermenin kesilmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Uyku apnesi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Beyne ve vücuda oksijen gidişinin durması sonucunda ortaya çıkar. Uyku apnesinin iki çeşidi vardır.

Uyku Apnesinin Çeşitleri

  • Tıkayıcı Uyku Apnesi: Uyku apnesinin bu çeşidi uyku esnasında boğazdaki kasların gevşeyerek nefes borusunu tıkaması sonucunda meydana gelir.
  • Merkezi Uyku Apnesi: Uyku apnesinin bu çeşidi ise oldukça nadir olarak görülür. Beynin nefes alıp vermeyi sağlayan kaslara doğru sinyal gönderememesi sonucunda ortaya çıkar.

Uyku Apnesinin Belirtileri

  • Geceleri gürültülü horlama
  • Uykuda nefes alıp vermede kesilmeler
  • Sabahları baş ağrısı çekme
  • Aniden uykudan uyanma
  • Hafıza problemleri
  • Gündüz sürekli uyuklama

Uyku apnesi her yaşta insanda görülebilmektedir. Fakat çoğunlukla 40 yaş üzeri kişilerde ve erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Uyku apnesi uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğinden uyandığınızda yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz.

Uyku apnesinden kurtulmanın bir çok yolu vardır. Bu gün bizler sizlere doğal yollarla uyku apnesinden nasıl kurtulabilirsiniz bu konu bilgi vermeye çalışacağız.

Birazdan anlatacağımız dört bitkiyi yattığınız odaya koyarsanız uyku apnesinden kurtulabilirsiniz.

UYKU APNESİNE İYİ GELEN BİTKİLER

Uyku Apnesi için lavanta kullanımı
Uyku apnesi için lavanta tedavisi

Lavanta;

Lavanta stres giderici ve kalp atışını yavaşlatıcı özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırır ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Yattığınız odada lavanta olması durumunda uyku apnesine yakalanmazsınız.

Uyku apnesi için sarmaşık kullanımı
Uyku apnesi için sarmaşık tedavisi

Sarmaşık;

Sarmaşık, odada bulunan toksinler ve kötü havayı içerisine çekerek oksijen salgılar. Bu özelliği sayesinde kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Yattığınız odada sarmaşık olması uyku apnesine karşı bir çözüm olabilir.

Uyku apnesi için paşa kılıcı çiçeği kullanımı
Uyku apnesi için paşa kılıcı tedavisi

Paşa Kılıcı;

Paşa kılıcı, Peygamber kılıcı bitkisi olarak da bilinir. Bu bitki diğer bitkilerin aksine bulundu ortamdaki azot ve karbondioksit gibi havayı kirleten gazları çekerek bulunduğu odayı temizler. Aynı zamanda geceleri bulunduğu odaya diğer bitkilere göre çok daha fazla oksijen yayar. Bu özelliği sayesinde kaliteli bir uyku uyumanızı ve uyku apnesine yakalanmamanızı sağlar.

Uyku apnesi için aloe vera kullanımı
Uyku apnesi için aloe vera tedavisi

Aloe Vera;

Aloe Vera, uykusuzluğa iyi gelen bitkilerden biridir. Gece boyunca bulunduğu odanın oksijen kalitesini arttırarak rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Bu özelliği sayesinde uyku apnesine yakalanmazsınız.

Bu bilgileri sevdiklerinizin de faydalanması için paylaşmayı unutmayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu