Sağlık

Peniste Sivilce Çıkması Nedenleri ve Tedavisi

Peniste sivilce çıkması oldukça yaygın bir durumdur. Sivilceler vücudumuzda gözeneklerin olduğu her yerde çıkabilmektedir. Buna erkeklerin genital bölgesi de dahildir.

Bölgenin hassas yapısı göz önüne alındığında durumu basite almadan önce bası özel semptomların olup olmadığı kontrol edilmesi gereklidir. Penis çevresinde oluşan diğer şişlikler ve yumrular başka bir hastalığın habercisi olabileceğinden mutlaka bir doktora danışmak gereklidir.

Peniste çıkan sivilceler hakkında daha detaylı bilgi almak ve ortaya çıkabilecek diğer sonuçlar hakkında bilgi edinmek isterseniz makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

Peniste, Penis Ucunda ve Testiste Sivilce Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Peniste, Penis Ucunda ve Testiste Sivilce Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda bulunana gözeneklerin kapanması sonucunda sivilce meydana gelir. Gözenekleri tıkayan maddelerin türüne göre oluşan sivilcelerin şeklide değişmektedir.

Örneğin, gözenekler yağ ve ölü deri hücreleri ile kapanırsa siyah noktalar meydana gelir. Yağ ve hücrelerin karışımı yada bakteriler gözenekleri kapatırsa, başlı yada başsız sivilceler meydana gelir.

Sivilceler aynı zamanda şu özelliklere sahiptir:

 • Dokunuşa karşı hassastırlar
 • İrin içerirler
 • Sert bir yumru gibi hissedilirler

Aşağıdaki durumlarda peniste sivilce çıkma olasılığı artmaktadır:

 • Nemli bir iklimde yaşamak
 • Duş almamak
 • Yağlı bir cilt yapısına sahip olmak
 • Kasık kıllarını tıraş etmek
 • Sürtünmeye neden olabilecek sıkı iç çamaşırları giymek

Cinsel olarak aktif olmak peniste sivilce çıkmasının nedenleri arasında değildir. Fakat cinsel olarak aktif bir hayatınız varsa, penis etrafında sivilce çıkması cinsel yolla bulaşan hastalıkların habercisi olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle aktif bir cinsel hayatınız varsa ve genital bölgede sivilceleriniz varsa, mutlaka doktora görünmelisiniz.

Bazı yumrular tedavi gerektirmeden kendiliğinden ortadan kaybolur. Ama bazı durumlarda ise tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle kendi başınıza karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Peniste, Penis Ucunda ve Genital Bölgede Sivilce Çıkmasının Diğer Nedenleri

Bahsedeceğimiz nedenler kesinlikle bir tanı değildir. Hangi nedenden kaynaklandığına karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Jilet Yanıkları

Jilet Yanıkları

Jilet yanıkları, traş sonrası ciltte kızarıklık ve tahriş sonucunda ortaya çıkar. Tahriş olan cilt iyileştikçe bu bölgede kıl dönmeleri yada küçük yumrular meydana gelebilir.

Jilet yanıkları sonucunda oluşan sivilce benzeri yumrular kendiliğinden iyileşme eğilimindedir. Herhangi bir müdahaleye gerek duymazlar. Tahrişi önleyen bazı kremler ile tahriş olan bölge nemlendirilebilir.

Fordyce Spot Lekeleri

Fordyce spot, çoğunlukla dudakların kenarlarında görülen küçük beyaz noktalardır. Bu noktalar bazen penis bölgesinde de görülebilmektedir. Ortaya çıkan noktalar küçük beyaz veya sarı renklidir.

Eğer dudaklarınızın etrafında bu lekelerden varsa, genital bölgenizi de kontrol etmelisiniz. Çünkü bu noktalar çoğunlukla 50 – 100 gruplar halinde çıkmaktadır.

Ortaya çıkan bu yumrular her ne kadar tehlikeli değillerse de estetik olarak kötü bir görüntü ortaya çıkabilir. Bunun içinde lazer tedavileri etkili olmaktadır.

Tyson Bezleri

Tyson bezleri, küçük yağ bezeleridir. Çoğunlukla penis ve frenulumun etrafında ortaya çıkmaktadır.

Bu yağ bezeleri tehlikeli değildir ve tedavi gerektirmezler.

Folikülit

Folikülit iltihabı çoğunlukla saç köklerinde ortaya çıkmaktadır. Fakat kasık bölgesinde bulunan kıl köklerinde de ortaya çıkabilir. Bu yumrular küçük kırmızı sivilce benzeri noktalardır.

Bu sivilce benzeri noktalar kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Bu sivilceler çoğunlukla tedavi gerektirmez. Fakat inatçı ve tekrarlayıcı bir durum varsa mutlaka bir uzman hekime danışmak gerekmektedir.

Akneler

Sivilceler, vücudumuzun diğer noktalarında olduğu gibi peniz yüzeyinde ki noktaların yağ, kir ve diğer etkenler sonucunda tıkanmasıyla ortaya çıkabilir. Yağ kütlelerinin sıkışmasıyla içi beyaz yağ ile dolan küçük noktalar meydana gelir.

 • Sivilceler çoğunlukla kendiliğinden iyileşeceği için tıbbi bir yardım almanıza gerek yoktur.
 • Sivilceleri kesinlikle patlatmaya çalışmayın, bu iltihaplanmaya ve iz kalmasına neden olacaktır. Bunun yerine bölgenin gözeneklerin açılması için temiz tutulması ve ılık kompres yapılması gerekmektedir.

İncili Penis Popülleri

İncili penis papilleri, beniz başının etrafında ortaya çıkan sarımsı veya beyazımsı yumrulardır.

Bu yumruların nedenleri net olarak bilinmemektedir ve yaygın olarak görülmektedir. Yapılan bir araştırma sonucunda bu lekelerin ergenlik sonrasında erkeklerin %48’inde görüldüğünü ortaya çokmuştur. Aynı zamanda Amerikalı – Afrikalı erkeklerde ve sünnetsiz erkeklerde sıklıkla görülür.

 • Bu durum tedavi gerektirmemektedir. Ancak ortaya çıkan bu yumrular çoğunlukla kalıcıdır.
 • Penis popülleri bulaşıcı değillerdir.

Liken Planus

Bu cilt hastalığı vücudun diğer noktalarında olduğu gibi peniz bölgesinde de ortaya çıkabilir. Penis bölgesinde meydana geldiğinde içerisinden beyaz çizgiler geçen kırmızımsı veya morumsu düz tepeli yumrulardır. Bu yumrular ağrısız yada kaşıntılı ve ağrılı olabilirler.

Liken planusun kesin bir neden bilinmemektedir. Fakat aşağıdakiler en çok karşılaşılan nedenlerdir.

 • Hepatit C virüsü
 • Bağışıklık sistemi bozukluğu
 • Alerjik reaksiyon sonucunda

Bu yumrular çoğunlukla tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçmektedir. Cinsel yolla bulaşmazlar. Evde iyileşmeyi hızlandırmak için soğuk kompres uygulanabilir.

Genital Siğiller

Genital Siğiller

Genital siğiller, karnabahara benzeyen küçük etli ve beyaz yumrulardır. Bu siğiller cinsel ilişki sonrasında bulaşabilmektedir. Bu edenler penis ve çevresinde sıklıkla görülebilir.

Yapılan bir araştırma sonucunda genital siğillerin cinsel yolla en çok bulaşan hastalık olduğunu ortaya koymuştur.

 • Genital siğiller kendiliğinden kaybolabilir. Fakat kaybolmayan ve büyümeye devam eden siğillerde doktorlar siğilleri dondurabilir veya yakabilirler.
 • Genital siğillerin bulaşmasını engellemek için bir aşı üretilmiştir.
 • Kesin olmamakla birlikte çay ağacı yağı genital siğillerin tedavisinde etkili olabilmektedir.

Genital bölgeniz de siğiller varsa cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Bölgeye dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız.

Frengi

Frengi, penis ve genital bölgede bir veya birkaç beyazımsı ülser olarak görülebilen, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Bu enfeksiyona treponema pallidum adı verilen bir bakteri neden olmaktadır. Genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır.

 • Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmezse çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
 • Uygun bir penisilin tedavisi ile erken dönemde tedavi edilebilmektedir.

Frengi hastalığından kurtulanana kadar cinsel ilişkiden uzak durmalı ve bu hastalıktan korunmak için prezervatif kullanmak gereklidir.

Genital Herpes

Genital herpes, erken dönemde belirti vermeyen bir hastalıktır. Hastalık ortaya çıktığında ise genellikle gri veya beyazımsı bir örtüye sahip olan kabarcık benzeri yaralar şeklinde ortaya çıkar. Bu yaralar kaşıntılı ve yanıcıdır.

 • Bu hastalık çoğunlukla cinsel ilişki sonrasında bulaşmaktadır.
 • Bu durumda uzman bir hekime danışmak gereklidir. Doktorunuzun yazacağı ilaçlar ağrıları azaltabilir.
 • Soğuk kompres uygulamak tedaviye yardımcı olabilir.

Enfeksiyon tamamen iyileşmeden cinsel ilişkiden uzak durmak gereklidir.

Penis Kanseri

Bu çok nadir olarak görülmekle birlikte, penis kanseri peniz üzerinde sivilcelere neden olabilmektedir. Bu durum peniste bulunan hücrelerin kontrol dışı büyümesi ve kanserli tümörler oluşturması sonucunda ortaya çıkar.

Alerjik Reaksiyonlar

Vücudumuz giydiğimiz kıyafetlere ve kullandığımız deterjanlara kadar bir çok dış etkene karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Vücudumuzun alerjik bir reaksiyon göstermesi sonucunda penis, penis ucunda ve genital bölgede sivilceler çıkabilmektedir.

Stresli Yaşamak

Stresli Yaşamak

Sürekli stresli yaşamak vücutta hormonal dengelerin değişmesine neden olabilmektedir. Vücutta değişen hormonlar sonucunda yağ üretimi artmakta ve gözenekler tıkanmaktadır.

Bu nedenle penis ve penis bölgesindeki gözeneklerinde yağ ile tıkanmasıyla peniste sivilceler meydana gelmektedir.

Ciddi Hastalıkların Habercisi Olan Ağrıların neler olduğunu öğrenmek için bu yazımızı ziyaret edin. >> https://vaybepost.com/ciddi-hastaliklarin-habercisi-olan-agrilar/ 

Yanlış ve Düzensiz Beslenme

Yanlış ve düzensiz beslenme vücudumuzda yağ oluşumunu ve birikmesini hızlandırmaktadır. Çoğunlukla abur cubur, fast food gibi işlenmiş gıdalar ile beslenenlerde deri altında yağ birikimi artmakta ve buda sivilcelere neden olmaktadır.

Bu sivilceler sadece yüzde değil penis ve penis bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Bunun için beslenmemizi düzene sokmalı ve sağlıklı beslenmeliyiz.

Yanlış ve Düzensiz Beslenme

Peniste Sivilce İçin Uygulanabilecek Tedaviler

 • Peniste sivilcelerin tedavisinde en iyi yöntem aktif bir cinsel hayata bir süreliğine ara vermektir. Sivilce olan bölgeyi temiz ve kuru tutmak sivilcelerin kaybolmasına neden olacaktır.
 • Penisteki sivilceler patlatılmamalıdır. Bu sivilcelerin daha çok kötüleşmesine ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
 • Peniste çıkan sivilceler vücudumuzun diğer bölgelerinde çıkan sivilceler gibi reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilemez. Bunun nedeni bölgenin daha ince ve hassas olmasıdır. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir.
 • Antibiyotik kullanımı kısa süreliğinede olsa sivilcelerin yok olmasına yardımcı olabilir. Fakat antibiyotikler kafanıza göre kullanılmaz. Bu nedenle mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Peniste Sivilce Tedavisinin Doğal Yolları

 • Sivilce olan bölgeye bal sürmek etkili olacaktır. Sivilce olan bölgeye bal sürün ve 15 dk bekledikten sonra yıkayın.
 • Sivilce üzerine sarımsak sürmek sivilcelerin azalmasını sağlayacaktır.
 • Sivilceli bölgeye buz ile soğuk kompres yapmak iyileşmeyi hızlandıracaktır.
 • Sivilceli bölgeye çay ağacı yağı uygulamak iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır.
 • Aleo vera sivilce tedavisinde gerçekten mucizeler yaratmaktadır. Aleo vera yaprağından çıkan jeli sivilceli bölgeye sürün ve 15 dk. bekledikten sonra yıkayın.
 • Aspirin ve su karışımı sivilcelerin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Su ile seyreltilmiş elma sirkesi sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır. Hazırlanan bu karşımı sivilceli bölgeye uygulayın ve bir gece bekletin.
 • Sivilceli bölgeye zeytinyağı uygulamak sivilcelere iyi gelecektir.

Peniste Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Peniste sivilce şikayeti için bir üroloji uzmanına veya cilt doktoruna danışılabilir.

Kaynak:healthline.com

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu