Sağlık

Böbreklere zarar veren 5 alışkanlık

Böbrekler vücudumuzdaki zararlı maddeleri süzerek kanımızı temizleyen hayatımız için çok önemli bir organımızdır. Görünüş olarak bir fasulyeye benzerler. Görünüşte küçük olan bu organlar vücudumuzu temizleyerek kanda bulunan vitaminlerin dengelenmesini sağlarlar.

Yaşantımız için bu kadar önemli olan bu organımıza maalesef iyi davranmıyoruz. Yaptığımız bazı şeyler ve alışkanlıklarımız var ki, böbreklerimizi bitiriyor.

Bu yazımızda böbreklerimize zarar veren alışkanlıklar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Prof. Dr. Murat Tuncer, böbreklerimize zarar veren alışkanlıklar hakkında bir açıklama yaptı.

Böbreklerimize Zarar Veren 5 Alışkanlık

Gereksiz ve fazla hap içmek
Bilinçsiz İlaç Tüketmek

Bilinçsiz ilaç tüketimi

Böbreklerimzie zarar veren alışkanlıkların en başında bilinçsiz ilaç kullanımı geliyor. Doktorunuz önermedikçe antibiyotik ve ağrı kesici kesinlikle kullanmamalısınız. Kullandığınız bu ilaçlar böbrek yetmezliğine neden olabiliyor.

Eğer mutlaka ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa ve doktorunuz da aksi bir görüş bildirmediyse içerisinde parasetamol olan ilaçlar tercih etmelisiniz.

Aşırı tuz kullanmak böbreklere zarar verir
Aşırı Tuz Kullanımı

Aşırı Tuz Kullanımı

Aşırı tuz tüketimi kan basıncını arttırmaktadır. Bu da kalp ve damar hastalıklarına neden olabilmektedir. Dünya ortalamasına bakıldığında ülkemiz en fazla tuz tüketen ülkeler arasında geliyor.

Yetişkin bir insana günde 4 gr yemek tuzu tüketimi yeterli olmaktadır. Tuz tüketimini azaltmak için öncelikle masalarımızdan tuzlukları kaldırmalıyız.

Tuvalte zamanında gitmemek böbreklere zarar verir

İdrar Tutmak

İdrara Zamanında Gitmemek

İdrara gitmek oldukça normal bir durumdur. Bazılarımız gün içerisinde uzun süreler idrarını tutmaktadır. Ama bilmeliyiz ki su içmek nasıl vücudumuz için gerekliyse idrara gitmekte o kadar gereklidir.

İdrar sayesinde vücudumuzda biriken zararlı maddeleri vücudumuzdan atabiliriz. İdrar tutmak idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere böbrek yetmezliğine kadar bir çok tehlikeli hastalığa neden olabilmektedir.

Yetişkin bir insanın gün içerisinde 5 – 6 defa idrara çıkması oldukça normaldir.

Sigara içmek böbreklere zarar veren alışkanlıklardandır
Sigara İçmek

Sigara İçmek

Sigara tüketmek diğer organlarımızda olduğu gibi böbreklerimize de oldukça çok zarar vermektedir. Sigara kullanımı böbreklerimizde bulunan damarların tıkanmasına neden olmaktadır.

Sigara kullanımının neden olduğu damar tıkanıklıkları böbreklerde kan basıncının artmasına neden olmakta ve böbreklere zarar vermektedir.

Yeteri kadar su içmemek böbreklere zarar verir
Yeri Kadar Su İçmemek

Gün İçerisinde Yeteri Kadar su İçmemek

Su içmek sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazdır. Yetişkin bir insan gün içerisinde en az 1,5 – 2 litre su tüketmelidir. Vücudumuz susuz kaldığında ilk olarak böbreklerimiz zarar görür.

Vücudumuz susuz kaldığında kan dolaşımını yavaşlatır ve bu da halsizliğe neden olur. Aynı zamanda yeri kadar su tüketmeyen kişilerde böbrek taşı da görülmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için mutlaka su içmeliyiz.

Böbreklerimize zarar veren bu alışkanlıkları okuduysanız, sizde paylaşarak sevdiklerinizin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu