Yararlı Bilgiler

Herkesi Değiştirebilecek 5 Psikolojik Dokunuş

Başarının anahtarı kendine inanma ve öz güven olduğu söylenir. Bu çoğu zaman doğrudur fakat bazen fazla öz güvenli olmanın karşınızdakine çok itici geldiği de olabiliyor. Ama insanlarla iletişim kurmak ve onlarla samimi olmak her zaman işe yaramıştır.

Karşımızdakini anlamalı ve ona göre davranmalıyız. Bugün sizler için bu konuda biraz araştırma yaptık. Karşımızdakini değiştirebilecek 5 psikolojik yaklaşımdan bahsetmek istiyoruz.

İşte herkesi etkileyebilecek 6 psikolojik dokunuş.

1-Benzet

Sevmek istediğiniz bir kişinin davranışını taklit etmek aslında aynı karakter özelliklerine sahip olmanın bir yoludur. Plasebo etkisi ile aynı şekilde çalışır: temel olarak kendinize belirli bir karakter özelliğiniz olduğunu düşündürürsünüz ve zamanla gerçekten yaparsınız . En önemli şey bunu mümkün olduğunca sık yapmaktır: ayda sadece bir kez yaparsanız, işe yaramaz.

Bu arada, aynı duygular için de geçerlidir: kendinizi belirli bir ruh haline sokmak için, bu duygu ile bağlantılı bazı şeyler yapmaya başlayın. Bu, örneğin, kendinizi daha iyi bir ruh haline sokmak için daha sık gülümsemeniz gerektiği anlamına gelir.

2-Samimi mutluluk gösterin

Mutlu olurken samimi olun

Tabii ki, bu çok az tanıdığınız insanlara sarılmanız gerektiği anlamına gelmez. Fakat er ya da geç bir gülümseme ve samimi sıcaklıkla insanları selamlıyorsanız, onlar da size karşı aynı hissedeceklerdir . İşin püf noktası, karşınızda ki kişiye onları görmekten mutlu olduğunuzu hissettirmek için olumlu duygular kullanmanızdır. Karşınızda ki kişi size gülümsemeye başlayacak ve zamanla sizi gerçekten sevmeye başlayacak.

3-Yapmanız gereken şeyleri ertelemeyin

Erteleme gerçekten tehlikeli bir şeydir çünkü “daha ​​sonra” sıklıkla “asla” ya dönüşür. Tembellikle mücadeleye yardımcı olan gerçekten basit bir hile var  : hatırladığınız anda bir şey yapmaya başlayın. Mesele şu ki, bilinçaltı bir seviyede, her zaman bir şeyler bitirmeye çalışırız. Kendinize bir şey yapın ve daha sonra kendinize teşekkür edeceksiniz: tamamlamasanız bile, en azından kesinlikle hiçbir şey yapmamaktan daha iyi bir şey yapacaksınız.

4-Doğru motivasyonu kullanın

Motivasyonunuzu doğru kullanın

Psikolog Frederick Herzberg tarafından önerilen teoriye göre , bir işten memnuniyetsizlik ve memnuniyet tamamen farklı faktörlere bağlıdır . Rahat bir çevre ve sağlık sigortası, elbette, çalışanları daha sadık kılar, ancak onları yeterince motive etmezler. Bir çalışanı daha etkili hale getirmek istiyorsanız, sadece maaşlarını yükseltmek yeterli değildir: meslektaşlarının başarısını fark edin, profesyonel büyüme fırsatları yaratın ve işi mümkün olduğunca ilginç hale getirin.

5-İkincil konuları tartışın

Şunu hayal edin: bir iş toplantısında bir fikir öneriyorsunuz ve kabul edilmesini istiyorsunuz. Sohbeti, fikrin uygulanabilirliğini tartışmak yönünde değil , gerçekleştirilmesinin ayrıntılarını yönlendirmeye çalışın  . Örneğin, mahalleye ağaç dikmek mi istiyorsunuz? Hangi ağaç türlerinin daha tercih edilebilir olduğunu sorun. Çocuklar için bir oyun alanı kurmak ister misin? Malzemeleri tartışın. Bu şekilde, insanların fikri kabul edilmiş gibi ele almaya başlaması ve sizinle anlaşmaya daha yatkın olma olasılığı daha yüksektir .

Kaynak:https://brightside.me/inspiration-psychology/8-psychological-tricks-that-can-work-with-anyone-661010/

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu