Yararlı Bilgiler

Yiyeceklerin Ömrünü Uzatmanızı Sağlayan 8 Yöntem

Her yıl milyonlarca lira yiyeceklerin israf edilmesinden dolayı çöpe gidiyor. İsraf edilen yiyecekler ile binlerce aç insanın kanı doyabilir. Aynı zamanda çöpe attığımız paralar cebimizde kalır.

Ülkemizin ve dünyanın en büyük sorunlarından biri yiyeceklerin israf edilmesi ve çöplere atılmasıdır. Şöyle bir düşündüğümüzde bizim israf ettiğimiz yiyeceklerle Afrika’da binlerce kişi doyabilir ve ölmekten kurtulabilir.

Bu şekilde baktığımızda israfın ne kadar kötü bir şey olduğunu çok daha iyi anlayabiliyoruz. Fakat fazla gelen yiyecekleri uygun şekilde uygun koşullarda saklayabilirsek bu israfın önüne geçmiş oluruz.

Bugün sizlere evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve israftan sizi kurtarabilecek 8 kolay yöntem hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Para Harcamadan İsraftan Kurtaran 8 Yöntem

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için yumurta dondurmak
Yumurtaları Buz Kalıbına Koymak

Yumurtaları Buz Kalıbına Koymak

Eğer sizinde dolabınızda fazla yumurta varsa ve bu yumurtaların fazla dayanmayacağını düşünüyorsanız, bu yumurtaları bu kalıplarına kırıp içerisine tuz ve şeker ekleyerek dondurucuda saklayabilirsiniz.

Bu sizi israftan koruyacak ve yumurtaların daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için soğanları asmak
Kuru Soğanları Fileli Çorapta Saklamak

Kuru Soğanları Fileli Çorapta Saklamak

Evet yanlış duymadınız kuru soğanları saklamanın en iyi yolu fileli çorapların içerisinde saklamaktır. Soğanları bu şekilde muhafaza etmek soğanların ömrünü 6 aya kadar uzatacaktır.

Yapmanız gereken fileli çorabın içerisine soğanları bölüm bölüm bağlamak ve tavana asmaktır.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için domatesleri saklamak
Domates Sosunu Saklama Poşetinde Dondurma

Domates Sosunu Saklama Poşetinde Dondurma

Kış aylarında yazın olduğu gibi doğal domates bulmak çok zor oluyor. Sizde bu durumda yakınıyor ve yemeklerinizi de domates olmadan yapamıyorsanız, bu yöntem tam size göre.

Yapmanız gereken çok basit, domatesi sos haline getirin ve saklama poşetlerine koyarak derin dondurucuya atın. Tam olarak donmadan önce çıkarın ve bıçağın tersi ya da bir metal ile bölümlere ayırın. Daha sonra derin dondurucuya atarak dondurun.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için kıymaları saklamak
Kıymayı Saklama Poşetlerinde Saklama

Kıymayı Saklama Poşetlerinde Saklama

Kıymayı da aynı domates sosunda olduğu gibi saklayabilirsiniz. Aynı şekilde kıymayı bir saklama poşetine koyun ve dondurucuya atın. Tam donmadan önce çıkarın ve kendinize göre porsiyonlara bölün. Daha sonra dondurucuya atarak dondurun.

İhtiyacınız olduğunda çıkarıp rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için muzların saplarını bağlamak
Muzların Saplarını Streç Film İle Sarma

Muzların Saplarını Streç Film İle Sarma

Muzlar manavdan aldıktan kısa süre sonra hemen kararmaya başlar. Muzlar karardığında tatları değişmektedir. Sizde muzların hemen kararmasından şikayetçiyseniz bu tam size göre bir bilgi olacak.

Muzların hemen kararmasını istemiyorsanız manavdan aldıktan hemen sonra saplarını streç film ile sarmalısınız. Bu muzların kararmasını engelleyecektir.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için baharatları dondurmak
Baharatları Dondurarak Saklayın

Baharatları Dondurarak Saklayın

Yemeklerde baharat kullanmadan yapamıyoruz. Sizde bu şekilde düşünüyorsanız okumaya devam edin. Baharatlar bir süre sonra kötü olmaya başlıyor ve bozuluyor. Bunun önüne geçmek için baharatları buz kalıplarının içerisinde koyun ve üzerine zeytin yağı ekleyin.

Ardından derin dondurucuya atın ve dondurun. Yemeklerde kullanacağınız zaman tek tek çıkartarak kullanabilirsiniz.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için marulları kağıt havlu ile sarmak
Salatayı Kağıt Havluya Sarmak

Salatayı Kağıt Havluya Sarmak

Yemeklerden sonra en çok artan salata olmaktadır. Fakat salatayı aynı şekilde dolaba atıp saklarsak ertesi gün yenmez hale gelebilir. Bunu önlemek için yapmanız gereken çok basit. Artan salatanın suyunu iyice süzün, ardından salatayı bir kağıt havluya sarın ve o şekilde saklayın.

Kağıt havlu salatanın nemlenmesini engelleyecek ve daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır.

Yiyeceklerin ömrünü uzatmak için pastanın kesik bölgesine ekmek koymak
Pastaları Ekmek İle Saklama

Pastaları Ekmek İle Saklama

Doğum günlerinin ve kutlamaların vazgeçilmez yiyeceği şüphesiz ki pastalardır. Pastalar maalesef her zaman tükenmiyor ve saklamak zorunda kalıyoruz. Fakat pasta son kestiğimiz yerden kurumaya başlar ve tadı değişir. Bununda bir çözümü elbette var.

Pastanın son kesitiğiniz yerine dilim ekmek koyun ve pastaya iyice yapıştırın. Ekmek nemi alacaktır ve pastanın kurumasını engelleyecektir.

Uyguladığınızda sizi hem paradan tasarruf hemde israftan kurtaracak bu akıllıca yöntemleri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu